Rozruch u Rovniny. Staví se plynovod a cesta pro cykloturisty

Rozruch u Rovniny. Staví se plynovod a cesta pro cykloturisty
Foto: ilustr. web  /  Rozhledna Rovnina
Uherské Hradiště Zprávy 01 / 05 / 2018

O nečekaný rozruch mezi turisty a obyvateli Uherského Hradiště se postarala těžká technika u rozhledny Rovnina v Mařaticích. Obavy z nelegálních zásahů jsou ale zbytečné. Stavební práce si totiž vyžádaly dvě souběžné investice, výstavba plynovodu a rekonstrukce polní cesty do Amfiku Bukovina.
„Na obec se obraceli s dotazy občané, ale i uherskohradišťský odbor dopravy. Nikdo nevěděl, co se u rozhledny děje, a připisovali to stavbě polní cesty, kterou realizujeme. Zvláštní, přitom jde o poměrně velkou stavbu,“ reagovala Jitka Nováková, starostka Popovic. Lidé se nejčastěji podivovali nad šířkou pruhu, který směřuje od Rovniny směrem na Prakšice. „Vždyť to je jak pro tanky,“ kroutili hlavou.
Vysvětlení je ale poměrně prosté, plynárenská společnost jen vyměňuje staré ocelové potrubí plynovodu. „Jelikož je ale uložené až v dvoumetrové hloubce, jeho bezpečné odstranění a sestavení nového si vyžádalo vytvoření širokého pracovního pruhu pro manipulaci a pojezd těžké techniky,“ vysvětlil Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice, která však nemá s investicí nic společného. Jakmile stavaři skončí, pozemky uvedou do původního stavu a vrátí majitelům k zemědělské činnosti.
Polní cestu staví obec Popovice, jedná se asi o dvě stě metrů dlouhý úsek po okraji nevyužívané zemědělské plochy a lesního pozemku, souběžně s hranicí katastru. „Jen navazujeme na loňskou rekonstrukci nezpevněné lesní cesty, která byla pro hospodaření v lesích téměř nevyužitelná. Jakmile práce skončí, dojde k propojení s lesní cestou na stávající asfaltovou komunikaci k rozhledně Rovnina,“ prozradila Nováková. Úprava potěší turisty, ale hlavně cyklisty přijíždějící z uherskohradišťských Mařatic do Popovic a zpět. Trasa je podle starostky už dnes poměrně frekventovaná. „I pro Popovjany jde o pěknou procházku, ostatně okruh amfík - Rovnina - Javorovec (U Kameňa - pozn. autora) - mistřické rybníky - Popovice je hodně oblíbený,“ podotkla starostka. Jelikož cesta primárně slouží jako lesní, cyklisté musí přizpůsobit jízdu jejímu povrchu. „Motorovým vozidlům, které nemají povolení Obecního úřadu Popovice, je vjezd přísně zakázán,“ zdůraznila Nováková.
Akce skončí do srpna, obec za ni zaplatí výhradně z vlastního rozpočtu 370 tisíc korun.

autor: PETR ČECH
TOPlist