Rudá hvězda se rozzářila v rukou restaurátora

Rudá hvězda se rozzářila v rukou restaurátora
Foto: sal
Nedachlebice Zprávy 06 / 09 / 2013

Pomník obětem II. světové války na návsi v Nedachlebicích získal opět důstojnou podobu a hlavně už nikoho nezraní. Jeho destrukci zastavil restaurátorský zásah, který přežila i hvězda Rudé armády, symbol totality, který z památníku dělá celorepublikovou raritu.
„Už byl opravdu ve špatném stavu, zub času byl neúprosný,“ přikyvuje Vratislav Němeček, starosta Nedachlebic. Pomník byl podle něj omšelý, oprýskaný a hlavně naprasklý. „Pukl mrazem a každá zima jeho stav jen zhoršovala. Už hrozilo, že by mohl i někoho zranit,“ zdůraznil Němeček.
Restaurátor si však nevzal do parády jen pomník obětem II., ale i I. světové války, který stojí rovněž v parčíku, jen o pár metrů blíž k hlavní silnici. V jeho případě obec řeší i absenci některých fotografií padlých hrdinů. „Na památníku samozřejmě byly všechny fotografie, ale časem prostě z rámečků upadly a ztratily se. Když neseženeme nové, tak je nahradí jen jméno a životní data,“ podotkl Němeček, který věří, že restaurované památníky vydrží minimálně dalších 50 let.
A na mysli má i hvězdu Rudé armády, která se vyjímá na pomníku II. světové války. „Je to naše rarita. Hvězdu jsme nechali opravit a vyčistit, aby zářila do všech stran,“  prozradil Němeček. Pěticípá rudá hvězda přitom po sametové revoluci v roce 1989 z pomníku zmizela. Ale za pár let zastupitelé rozhodli o jejím navrácení, místním totiž nevadí.
Za restaurování obec zaplatila 80 tisíc korun.

TOPlist