Ruina hyzdí náves, řešením je pouze prodej

Ruina hyzdí náves, řešením je pouze prodej
Stříbrnice Zprávy 04 / 09 / 2010

Ruina, ve kterou se proměnil bývalý zájezdní hostinec, hyzdí už léta náves ve Stříbrnicích. A třebaže je starostovi obce trnem v oku, nemá žádné páky, jak ji „vymazat“ z mapy. Polorozpadlý objekt je totiž majetkem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (UZSVM), který provádí jen nezbytné zabezpečovací práce.
„Když zemřel poslední majitel, jeho děti o takové dědictví neměly zájem. A tak spadla do klína státnímu orgánu, ve kterém už osm let jenom chátrá,“ posteskl si František Píštěk, starosta Stříbrnic. „Objekt je pihou na kráse dědiny, ale bohužel nemůžeme nic dělat,“ krčí rameny první muž obce z podhůří Chřibů.
Jako jediné možné řešení se nabízí koupě. Jenže už před šesti lety se podle znaleckého posudku jen záchranné práce pohybovaly kolem čtyř milionů korun, což je suma, která není v silách obecního rozpočtu. „Ročně si můžeme dovolit jen investici za půl milionu korun,“ podotkl starosta. „I za korunu by byla drahá, střešní krytina už dávno přesluhuje a objekt trpí vysokou vlhkostí. V havarijním stavu je hlavně přilehlá část, která dříve sloužila jako hospodářské stavení, stáj pro koně,“ vypočítal zásadní neduhy Píštěk. A navíc budova je „uvězněna“ mezi hlavním silničním tahem a potokem, což výrazně snižuje možnosti případného parkování.
Vlastníkem ruiny poblíž nově zrekonstruované kapličky sv. Prokopa je ÚZSVM, který ji nabyl takzvaně odúmrtí. „Zákonní dědicové dědictví odmítli z důvodu špatného technického stavu,“ vysvětlila Lenka Taie Kolaříková, ředitelka brněnského územního pracoviště ÚZSVM, který po nabytí objektu provedl nezbytné zabezpečovací práce nařízené stavebním úřadem (střecha, okapy). O dědictví jinak nestojí, majetek označil nálepkou nepotřebný. Aktuálně proto podniká kroky k jeho prodeji. Má to však háček... „Místním šetřením jsme zjistili, že pozemek ve dvorní části je zastavěn cizí stavbou, což je nutné majetkoprávně dořešit,“ objasnila Kolaříková. Realizaci prodeje formou výběrového řízení proto předpokládá na sklonku roku, případně začátkem roku 2011. „O koupi nemovitosti už projevilo zájem několik občanů,“ tvrdí ředitelka.
Budova bývalého hostince pochází přibližně z roku 1700, kdy byla součástí buchlovského panství. Stát ji poprvé ukořistil už v padesátých letech minulého století, kdy sloužila jako restaurace a k pořádání společenských akcí. Ještě předtím po rekonstrukci v roce 1911, jejímž výsledkem byla nádstavba, včetně zastřešení, objekt využívalo Ovocnářské družstvo jako sklady a sušárnu ovoce. Po převratu v roce 1989 se vrátil do vlastnictví právního předchůdce státu.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace