Ruiny hyzdí srdce Bílých Karpat

Ruiny hyzdí srdce Bílých Karpat
Foto: fab  /  Rozhledna vojenského objektu - stane se v budoucnu turistickou atrakcí?
Strání Zprávy 07 / 04 / 2010

Když je jasno, lidé z Brodska mohou obdivovat přímo z oken svých domovů panorama Bílých Karpat s jejich nejvyšší horou Javořinou. Vidět je až ke slovenským hranicím, kde se pohled „zastaví o stožár na protějším vrchu Jelenec. Jde o bývalou vojenskou hraniční rozhlednu, která by se mohla proměnit v turistickou atrakci. Vše zatím komplikují nevyjasněné majetkové vztahy po rozdělení Československa. To, že se turisté nemohou potěšit netradičním rozhledem, však není zásadním problémem. Fakt, že je v okolí nebo přímo v centru vzácného javořinského pralesa roztroušeno několik nevzhledných polorozpadlých budov, dokáže pokazit dojem z výletu do Karpat.
„Problém vznikl po rozdělení republiky. Když se dělil majetek, území připadlo do našeho katastru, ale objekty zůstaly v držení slovenského ministerstva obrany. Bez jeho souhlasu či převodu těchto budov na nás s tím nic nemůžeme udělat,“ vysvětluje Pavel Mimochodek, starosta Strání.
Podle zjištění místních je podobných objektů, jako je rozhledna na Jelenci, v republice osm.
„Hned ze čtyř jsou nyní rozhledny pro veřejnost. Navíc konstrukce je v bezvadném stavu,“ dodal Mimochodek. Snahy straňanské radnice o úpravu zajímavého místa tak měly logické opodstatnění.  Veškeré úsilí však naráží na brány slovenského ministerstva obrany.
„Už se to řeší mnoho let. Napsali jsme spoustu dopisů. Oslovili česká i slovenská ministerstva. Naše ministerstvo sice komunikuje, ale to je tak všechno. Navíc ze Slovenska za celou dobu nepřišla odezva,“ sdělil starosta Mimochodek. Podle něj se o vyřešení problému snažili i představitelé Nového Mesta nad Váhom či trenčínského kraje. Stejně jako čeští kolegové bez valného úspěchu.
„Měli jsme tu i reportéry ze slovenské „Jojky a ti říkali, že se znají s lidmi na ministerstvu, že to „nadhodí, ale nepomohlo nic,“ dodal Mimochodek. Ministerstvo obrany je na Slovensku zřejmě skutečně nedobytné.
„Byl jsem se tam kdysi podívat z Javořiny a co jsem tam našel, mě překvapilo. Navíc pokud se jedná jen o nějaký převod majetku, tak to se musel někde zaseknout úřední šiml. Vždyť ty objekty jsou naprosto v dezolátním stavu a bezcenné,“ poznamenal turista František Novosad, pravidelný návštěvník Bílých Karpat.
Přitom právě nyní se rýsuje jedinečná příležitost, jak získat na realizaci podobného projektu peníze.
„Dotační program přeshraniční spolupráce by se na to hodil výborně. Bohužel než se vše vyřeší, bude už možná pozdě. A obecní rozpočty musí myslet na praktičtější věci,“ vysvětlil starosta Mimochodek. Dotační program přeshraniční spolupráce pomáhá financovat projekty, ke kterým mají vztah lidé z obou stran hranice. Rozhledna na Jelenci ač je na české straně, bude stejně tak jako Javořina,  pro méně zdatné turisty přístupná autem jen ze Slovenska.

autor: LUKÁŠ FABIÁN
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace