Rybáři chtějí chovný rybník, změní územní plán?

Rybáři chtějí chovný rybník, změní územní plán?
Foto: ilustr. archiv
Staré Město Zprávy 07 / 09 / 2016

Rybáři ve Starém Městě usilují o vybudování nového chovného rybníka v lokalitě „Olší“, vyrůst má vedle stávajícího rybníka pod cyklostezkou na Velehrad. Ale má to několik háčků, proti je územní plán a záměr brzdí i nevypořádané majetkové vztahy.
Rybník se má totiž „rozlít“ i na pozemky Povodí Moravy. „Zatím je vše ve fázi jednání, ale věřím, že se nakonec se všemi zainteresovanými stranami domluvíme,“ komentoval situaci Jiří Horsák, předseda staroměstských rybářů. Jejich záměr podporuje i radnice, která je spoluvlastníkem některých parcel pro plánovaný chovný rybník.
„Už máme na stole dokumentaci pro územní rozhodnutí a posuzujeme možnosti, jak získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí nebo ministerstva životního prostředí. Správa majetku řeší majetkoprávní vztahy, protože vodní dílo zasáhne do pozemku města, Povodí Moravy, Státního pozemkového úřadu, ale samozřejmě i rybářů,“ zdůraznil Josef Bazal, starosta Starého Města.
Jako největší oříšek se i přes majetkoprávní komplikace jeví získání stavebního povolení. „Územní plán v určené lokalitě počítá se zemědělskou půdou, což znamená, že chovnému rybníku aktuálně svítí červená,“ vysvětlil Robert Staufčík, vedoucí odboru investic městského úřadu. Jelikož je ale radnice rybářským plánům nakloněna, stačí „jen“ změnit územní plán.
V rozpočtu města už ostatně figuruje půl milionu korun, které poputují právě na chovný rybník v Olší. A když radnice dosáhne na dotaci, je připravena podporu ještě navýšit.

TOPlist