S odvoláním se smířila, ale křivdy se nezbaví

S odvoláním se smířila, ale křivdy se nezbaví
Foto: ceh  /  Jana Rýpalová
Podolí Zprávy 27 / 07 / 2016

Její konec přišel jako blesk z čistého nebe a zvedl v Podolí nevídanou vlnu emocí, protestů a demonstrací. I když se odvolaná starostka Jana Rýpalová s předčasným koncem už smířila, pocitu křivdy se hned tak nezbaví. „Za dva roky jsme udělali tolik práce, co předchozí vedení za deset let, což bývalý starosta Miroslav Křižka asi neunesl. Když mě chtěli odvolat, měli to udělat čestně, bez špinavostí, kriminalizování a ne hodinu po půlnoci. Ale na to asi neměli dost odvahy,“ prohlásila exstarostka Podolí, která však za hlavního strůjce převratu nepovažuje bývalého starostu…

Křižka je podle vás jen vykonavatelem. Kdo tedy tahá za nitky?
Za vším podle mě stojí zastupitel Vladimír Mana, šéf finančního výboru, který na zastupitelstvu prohlásil, že jsem se dopustila dotačního podvodu v souvislosti s výstavbou Duchovního a relaxačního areálu. Jenže to je nesmysl. Vždyť veškeré kroky od výběrového řízení přes žádost o dotaci až po její vyplacení řídí odborná firma, kterou si obec platí.

Ale odvolání navrhl právě Křižka…
Ano, jakmile Mana prohlásil, že už se trestním oznámením zabývá hospodářská kriminálka, chopil se Křižka své úlohy. Řekl, že jde o tak závažnou situaci, která si zaslouží odvolání starostky. A pak už to nabralo rychlý spád. Po mně byla odvolána i místostarostka.

Když pětice zastupitelů přišla zkraje zasedání s vlastním programem, tušila jste, že se něco chystá?
Tak trošku, ale na odvolání jsem ani nepomyslela. Ale měli všechno do detailu připravené, odhlasovali si nejen svůj program, ale také, že jednání povede Křižka, a ještě prosadili i změnu jednacího řádu. Spočívala v tom, že je možné přidávat body programu i během jednání, což jim právě umožnilo naše odvolání.

Kdo vlastně tvořil původní koalici v zastupitelstvu?
Měla sedm členů, včetně Many. „Mimo hru“ byli jen bývalý starosta Křižka a doktorka Dokoupilová.

Co stojí za jejím rozpadem a přeběhnutí tří členů na druhou stranu?
Když jsme uzavírali koaliční dohodu o spolupráci, slibovali jsme si vzájemnou podporu a spolupráci při plnění volebního programu. Jenže zároveň jsme si řekli, že nebudeme prodávat pozemky, spíš kupovat. A na to asi někteří při snaze prodat pozemek v nadregionálním biocentru Hluboček zapomněli…

Mluvila jste po odvolání s někým z pěti zastupitelů?
Ne, nebyl důvod.

Jak vlastně obec Podolí postupuje při výběrovém řízení a žádostech o dotaci?
Jde o tak náročné papírování, že se pravidelně obracíme na odbornou firmu, která spolupracuje s projektovým manažerem a poskytovatelem dotace. Když cokoliv potřebuje, tak to doložíme. Nic neděláme na vlastní pěst.

Víte, na koho je podáno trestní oznámení?
Těžko říct, hospodářská kriminálka se na nás jen obrátila, abychom jí zaslali faktury, výpisy z účtu, smlouvy a usnesení i zápisy zastupitelstva týkající se Duchovního a relaxačního areálu, což jsme udělali.

Křižka argumentuje porušením zákona. Vaše setrvání ve funkci by podle něj znamenalo riziko, že příslušné dokumenty vztahující se k dotacím se nedochovají nebo nedohledají. Jak si to vysvětlujete?
Jelikož jsem z nočního zastupitelstva odcházela ve tři v noci a ráno jsem už odevzdávala klíče od úřadu, jestli se něco ztratí, je to jen jejich vina. Veškeré dokumenty má i poskytovatel dotace, v tomto případě Regionální operační program Střední Morava. Mimochodem, když byl starostkou Křižka, obec vracela dotaci za dětské hřiště ve školce a nikdo jej neodvolával…

Nemáte obavy z policejního vyšetřování?
Ne, necítím žádnou vinu, nijak jsem se neobohatila. Nepředpokládám, že obec bude zpětně krácena na dotaci.

Jaký byl váš vztah s Křižkou před volbami a po nich, když jste byla zvolena starostkou?
Na obci jsem pracovala 14 let jako účetní, byla jsem jeho podřízená a pracovně jsme neměli žádný problém. Všechno fungovalo. Obrat nastal právě po volbách, hned na druhý dne chtěl volat policii pro zmanipulování výsledků, porážku prostě neunesl. A až do mého odvolání mě bombardoval žádostmi o informace podle zákona 106, žádal účetní doklady, smlouvy, dohody o provedení práce, prostě všechno. Asi hledal nějakou chybu, aby se dostal zpátky k moci. A přitom už před volbami v roce 2010 prohlásil, že chce končit…

Starostou byl zvolený Jaromír Hastík, Křižka je jen místostarosta. Ale podle lidí jsou role obrácené…
Je to tak, obec řídí Křižka. Hastík je jen figurka.

Ve funkci starostky jste byla 618 dní. Když se ohlédnete zpátky, udělala byste něco jinak?
Vůbec nic, za vším si pevně stojím. Ukázali jsme bývalému vedení i lidem, že se dá obec vést jinak. Odvedli jsme kus práce, byli jsme dobrý tým.

Jste připravená rezignovat na post zastupitelky jako bývalá místostarostka Jarmila Kasperová?
Ne, jako zastupitelka zůstanu, abych nezklamala lidi, kteří za mnou stojí. I když si samozřejmě uvědomuju, že svůj názor v zásadních věcech jen těžko prosadím.

A jak naložíte s možností vrátit se na post účetní obce?
Už jsem se snažila ukončit pracovní poměr dohodou, ale marně. Křižka byl proti, takže mi od 1. srpna poběží dvouměsíční výpovědní lhůta. Teď odjíždím na dovolenou.

Noční převrat vyprovokoval lidi k protestům a demonstracím, žádají rezignaci pětice pučistů a nové volby… Je to řešení?
Jediné možné, jinak se situace nezklidní. Ať lidé rozhodnou, koho chtějí.

Jak dlouho myslíte, že lidé vydrží ještě protestovat?
Odhodlání mají velké, věřím, že jen tak nepoleví. Jejich podpora mě dojala, nikdy by mě nenapadlo, že kvůli mně vyjdou do ulic. A když jejich snaha kýžené ovoce nepřinese, věřím, že nezapomenou a za dva roky při volbách se podle toho zařídí.

autor: PETR ČECH
TOPlist