S puncem vraha se nikdy nevyrovnám

S puncem vraha se nikdy nevyrovnám
Foto: archiv rodiny Davida Šimona  /  David Šimon
Uherské Hradiště Zprávy 16 / 10 / 2014

Už třetí měsíc je jeho domovem cela věznice ve Valdicích. Třiadvacetiletý David Šimon z Uherského Hradiště si odpykává trest za brutální vraždu seniora ve Slopném. Stále však opakuje, že je nevinný, a věří ve spravedlnost. S nadějí se upíná k 16. říjnu, kdy případ znovu otevře zlínský krajský soud. Obnoví řízení?

Úplně nové světlo do kauzy vneslo ztotožnění DNA na kukle, která se našla nedaleko místa činu. Není vaše ani Straňáka. A přitom jde o jediný přímý důkaz...
Žádné překvapení, od začátku říkám, že jsem nevinný. Policie jen potřebovala obětního beránka, aby byl případ vyřešený a stoupla jim statistika objasněnosti. Je pro mě zarážející, že obelhala i soud, když důkaz ztotožnění DNA zadržovala i během probíhajícího soudního líčení.

Tvrdíte, že jste nevinný, šušká se o justičním omylu. Co jste tedy dělal v den vraždy?
Přes den jsem pomáhal otci na stavbě, kde mě viděli ještě další lidé, a večer jsem asi kolem sedmé osmé hodiny byl s kamarádem u supermarketu v Kunovicích, což je samozřejmě doloženo ve spisech. Policie mě vyslýchala až zhruba rok po vraždě a chovala se ke mně jako k hadru...

Jak to myslíte?
Vytřeli se mnou podlahu a zbavili se mě! A to bohužel doslova... Policie v případu neudělala ani jedno prokazování v můj prospěch, naopak zfalšovala pachové stopy, ztratili identikit osoby, která byla spatřena se zavražděným v době, kdy už byl údajně po smrti, a zastrašovala svědky. „David je vrah a my ho dostaneme,“ řvali třeba na mou kamarádku. Otci pak řekli, že vraha poznají po čuchu... Presumpce neviny nikomu nic neříká, takové jsou metody policie Zlín.

Ve Slopném jste tedy nikdy nebyl?
Ne, možná jsem tudy někdy projel autem, ale to jsem ani nevěděl, že ta vesnice existuje.

A jak si potom vysvětlujete, že na místě byly vaše pachové stopy? Dokonce snad i na těle oběti...
Jedině tak, že můj pachový vzorek policie už měla. Při domovní prohlídce v domě, ve kterém jsem bydlel, se navíc pohybovali bez dohledu a odvezli tři pytle oblečení. Opravdu nevím, jak sejmuli pachové stopy z místa činu, které pozůstalí po vraždě kompletně vyčistili savem. Na nevěrohodnost pachových stop ostatně upozorňoval i soudní znalec.

S odsouzeným Straňákem se ale znáte...
Ano, naši společní známí nás však seznámili v hradišťském baru Corso až čtrnáct dnů po vraždě ve Slopném. Dřív jsme se neznali, což taky dokazuje, že jsme spolu neměli žádný telefonický kontakt.

Do vězení vás nakonec poslal korunní svědek, kterému se údajně svěřil Straňák. I když jej váš obhájce označil za zcela nevěrohodného, soud mu uvěřil.
Výrok, že hlavní svědek, několikanásobný recidivista a podvodník Milan Rakaš, který připravil lidi skoro o 40 milionů korun, je údajně věřící člověk, takže nelže, jak uvedl státní zástupce, to je prostě výsměch...

Otazníky vyvolává i přesný čas vraždy, který nebyl nikdy přesně stanovený.
Ano, několikrát se měnil podle nálady soudu a všichni svědci mluvící v můj prospěch byli označeni jako nevěrohodní...

Jak se pak člověk srovnává s puncem vraha?
S tím se srovnat nedá. Když dostanete 20 let za nic, tak to není nic příjemného. Stále nechápu, jak jsem se do vězení dostal. A asi to nikdy nepochopím.

S kým sdílíte vězeňskou celu?
S člověkem odsouzeným za brutální vraždu mladé dívky. Myslím, že víc dodávat nemusím...

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace