Sběratel si otevřel muzeum s nářadím a technikou

Sběratel si otevřel muzeum s nářadím a technikou
Foto: ceh  /  František Hájek s jednou z největších zajímavostí muzea, truhlářskou vrtačkou
Staré Město Zprávy 21 / 09 / 2017

Muzeum, o kterém asi málokdo ví, se ukrývá ve staroměstské Kosmově ulici. Jeho vlastník a nadšený sběratel František Hájek za tři roky nashromáždil na 150 exponátů, mapujících historii zemědělské techniky, řemeslnictví a chalupářství. Otevřeno má denně a vstupné je zdarma.
I když Muzeum Františka Hájka oficiálně otevřelo brány už před dvěma lety, až dnes se pyšní finální podobou. Veškeré možné výstavní plochy na dvoře rodinného domu (bývalé zemědělské usedlosti - pozn. autora) jsou zaplněné. „Už opravdu nemám kde co dávat. Maximálně nějakou drobnost,“ usmívá se bývalý letecký opravář a zámečník. Jeho sbírka čítá řadu historických exemplářů z první poloviny 20. století, o kterých Hájek dokáže dlouho zasvěceně vyprávět. Většina je navíc ještě funkčních.
Jeho největší chloubou je unikátní stroj na výrobu povřísel z 20. let minulého století. „Slaměným povříslem se v meziválečném období svazovalo posekané obilí do snopů,“ připomněl. Obdivovanými exponáty jsou ale také odstředivka na mléko švédské výroby, soudková máselnice, přenosná „babka“ na broušení kosy, kovářský špalek, mlýnek na hrozny a kukuřici nebo postroj na dobytek. A na půdě má ještě kompletní díly a součásti, ze kterých složí celý žebřiňák. „Spoustu exponátů jsem vyhrabal na staré půdě mezi různým harampádím, očistil je a případně opravil. Nářadí jsem ale získal i od přátel, kterým jsem se o svém koníčku zmínil, a pro získání vzácnějšího kousku jsem sáhl i do peněženky. Jezdím na burzy do Březolup, Nivnice, ale byl jsem i na Slovensku,“ prozradil Hájek, který je připravený zájemcům v menších skupinkách své poklady ukázat. Stačí jen dopředu zavolat. „Lidé čas od času chodí, ale spíš starší nebo se přijdou podívat kamarádi. Mladí o něco podobného nestojí,“ posteskne si sběratel. Více info na muzeumfh.cz

TOPlist