Schody už šlape jen farář, jsou rozlomené v půlce

Schody už šlape jen farář, jsou rozlomené v půlce
Foto: František Blaha  /  Schody ke kostelu v Prakšicích už potřebují opravu jako sůl, lidé se jim vyhýbají.
Prakšice Zprávy 13 / 06 / 2021

Schody ke kostelu Krista Krále v Prakšicích jsou v žalostném stavu, zdobí je hluboké praskliny a lidé se jim vyhýbají. Farnost však nestrká hlavu do písku, jejich oprava je už na spadnutí. Dělníci schody nejspíš uzavřou koncem léta.

Chrám a schody k němu jsou z roku 1938, zub času a klimatické podmínky se na jejich stavu vyřádily. „Schody jsou prakticky rozlomené v půlce, jejich stav je opravdu špatný. Po více než osmdesáti letech prostě dosloužily. Je nejvyšší čas je nahradit novými,“ potvrdil Jaroslav Kapuš, farář Římskokatolické farnosti Prakšice, který jako jeden z mála 20 schodů stále zdolává. „Po schodech chodím rád, ale jinak je opravdu využívají jen lidé, co bydlí pod nimi. Ostatní volí cestu okolo. Je sice delší, ale asi pohodlnější,“ poznamenal farář.

83 let staré schody dělníci vybourají a po zpevnění podkladu položí nové. Jelikož jde vlastně o monolit, zabrání se zatékání dešťové vody a prodlouží životnost schodů. „Schody už máme koupené, jen čekáme na vhodné počasí, které hraje při betonování klíčovou roli. Kdyby nám na otevřený svah zapršelo, je zle,“ zdůraznil Kapuš s tím, že práce potrvají maximálně tři týdny. Lidé tak dočasně využijí vstup od sakristie.

Nové schody přijdou na 790 tisíc korun, farnost je přitom odkázána pouze na sbírky a dary věřících. A proto požádala o dotaci obec. „Jelikož schody neslouží jen pro věřící, ale i pozůstalým při cestě na hřbitov, zastupitelé žádosti vyhověli. Z rozpočtu uvolníme tři sta tisíc korun,“ potvrdil Josef Hefka, starosta Prakšic. „A až uděláme schody, ještě nainstalujeme nové zábradlí. Jeho cenu však ještě neznáme,“ dodal farář Kapuš.

Tagy článku

TOPlist