Semafor vypíná příliš brzy, život komplikuje i chodcům
Foto: ilustrační foto / Když semafory ve 20 hodin přejdou do režimu blikající oranžové, řidiči na výjezdu z vedlejších ulic trpí.
Jakmile udeří osmá hodina večerní, semafor na hlavní křižovatce v Uherském Hradišti má „po šichtě“. Řidiči přijíždějící z vedlejších ulic se musí obrnit trpělivostí, často riskují i chodci. Kritika už zazněla dokonce na zastupitelstvu, prodloužení fungování semaforu však musí posvětit policie.
„Hlavně v letních měsících, ale i při Slavnostech vína nebo dalších kulturních a společenských akcích se vypnutí semaforů na křižovatce jeví jako nešťastné. Od Jarošova i z města se tvoří fronty a přejít čtyřproudovou silnici je docela oříšek i pro chodce, kteří tak riskují vlastní zdraví,“ uvedl zastupitel Michal Dvouletý. Na zastupitelstvu podle něj panovala shoda na prodloužení do 21. hodiny. „Klidně ať semafory svítí až do 22. hodiny, kdy začíná noční klid,“ reagoval zastupitel Jakub Grós.
Semafor se do režimu blikavé oranžové přepíná ve 20 hodin už čtvrtým rokem, radními navržený čas posvětil dopravní inspektorát Policie ČR. Předtím fungoval o hodinu déle. „Důvodem přepnutí semaforu byla plynulost a bezpečnost dopravního provozu na průtahu městem,“ vysvětlil Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice.
Jak město reagovalo na vznikající kolizní situace? „Všichni účastníci silničního provozu se musí řídit zákonem, který udává pravidla, aby ke kolizím nedocházelo. V případě blikající oranžové barvy na semaforech se řidiči řídí dopravními značkami a stejnými pravidly jako na klasické křižovatce bez semaforů,“ reagoval Pášma s tím, že jakákoliv změna režimu světelného signalizačního zařízení podléhá stanovisku dopravního inspektorátu. „Kdyby k ní mělo dojít, potřebuje od policie kladné stanovisko,“ dodal mluvčí.
Semafory znovu naplno ožívají v pracovní dny od páté hodiny ranní, v sobotu v sedm a v neděli ještě o hodinu později.