Senátní volby se blíží. Co si myslí kandidáti o zamýšlené výstavbě nové krajské nemocnice?

Senátní volby se blíží. Co si myslí kandidáti o zamýšlené výstavbě nové krajské nemocnice?
Foto: koláž DOBRÉHO DNE  /  O místo senátora se utkají Ivo Valenta, Josef Bazala, Petr Sládek, Antonín Seďa a Jarmila Blažková.
Slovácko Zprávy 11 / 09 / 2020

Myslíte si, že za současného poklesu ekonomiky je zamýšlená výstavba nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích zodpovědným rozhodnutím? Nedoplatí na to Uherskohradišťská nemocnice? Co byste jako senátor chtěl udělat pro oblast zdravotnictví?

Ivo Valenta (Soukromníci)
Mám dlouhodobě zcela jasný názor, že je třeba definitivně zastavit záměr nové nemocnice v Malenovicích, protože by přímo ekonomicky i personálně ohrozila Uherskohradišťskou nemocnici. Daleko rychlejší, levnější a bezpečnější variantou je postupná modernizace zlínské nemocnice v jejím současném areálu. Jako senátor chci dotáhnout do konce boj za stejné platby od zdravotních pojišťoven také pro pacienty ze Slovácka, na což jsem již před rokem a půl podal ústavní stížnost.

Josef Bazala (KDU-ČSL)
Ze zkušeností s rekonstrukcemi objektů jsem přesvědčen, že nová krajská nemocnice bude ekonomičtějším, rychlejším a nejmodernějším řešením. Co se týče nemocnice v UH, ale i ostatních nemocnic v kraji, jsou zde plánovány další investice. Jako senátor chci zajistit jejich lepší a spravedlivější financování. Budu podporovat specialisty ve zdravotnictví, aby se zkrátila objednávací doba k jejich návštěvám.

Petr Sládek (ODS)
K takovémuto zásadnímu rozhodnutí potřebuji mít všechna dostupná data a analýzy zvažující všechny možné scénáře, i ty nejčernější. Vzhledem k tomu, že je nemám, nedokážu na to jednoznačně odpovědět. Uherskohradišťská nemocnice by byla ohrožena tehdy, pokud by se musela svými finančními prostředky nebo pracovníky podílet na provozu nové krajské nemocnice a tím by byl omezen rozsah poskytovaných služeb a její rozvoj.

Antonín Seďa (ČSSD)
Raději, než výstavbu nové nemocnice, podporuji modernizaci stávajících čtyř krajských nemocnic, tak bude zajištěna dostupnost zdravotní péče. Plánovaná fúze nemocnic a centralizace zdravotní péče zhorší financování Uherskohradišťské nemocnice a na to doplatí pacienti. Osobně budu podporovat pravidelné valorizace zdravotního pojištění za státní pojištěnce a chci zajistit zrovnoprávnění úhrad za zdravotní výkony od zdravotních pojišťoven.

Jarmila Blažková (SPD)
Jsem rozhodně proti výstavbě nemocnice v Zlíně-Malenovicích. Jsem proti tomu, aby se Zlínský kraj v tuto dobu i do budoucna zadlužoval, je to neúnosné. Doplatila by na to jak Uherskohradišťská nemocnice, tak i ostatní tři krajské nemocnice. Ve zdravotnictví je potřeba nastavit platy lékařů a odborného personálu tak, aby nám lidé neodcházeli do zahraničí.

Tagy článku

TOPlist