Senátor Valenta: Ať mandáty složí všichni zastupitelé a lidé rozhodnou v nových volbách

Senátor Valenta: Ať mandáty složí všichni zastupitelé a lidé rozhodnou v nových volbách
Ivo Valenta
Podolí Zprávy 15 / 08 / 2016

Minulý týden navštívil Podolí, aby pomohl uklidnit rozbouřené emoce. Senátor Ivo Valenta chce pomoci dovést Podolí k předčasným volbám. „Ať spory rozhodnout demokraticky lidé v nových volbách,“ říká.

Proč jste začal o situaci v Podolí zajímat? Není to přeci jen vnitřní záležitost obce?
Ano, jde o vnitřní záležitost obce, ale jako slovácký senátor jsem byl mnohými občany Podolí osloven se žádostí o pomoc. Rád jsem vyhověl a pečlivě jsem si vyslechl obě strany dnešního sporu. Musím říct, že padá velké množství protichůdných argumentů, které navíc překrývají rozbouřené emoce. Věčné dohady, osobní urážky, naschvály ani nekonečné demonstrace nikam nevedou. Proto jsem místním nabídl, že uspořádáme v pondělí 22. srpna veřejnou debatu, na které se nám snad podaří najít racionální řešení vzniklé situace.

Máte představu, o jaké řešení by mělo jít?
Jsem přesvědčen o tom, že jedinou možností jsou předčasné volby. Na základě právních analýz, které jsem si nechal vypracovat, jsem sice přesvědčen o tom, že odvolání minulého vedení radnice bylo za hranou platné legislativy, ale ani dlouhé soudní spory podle mne nedokáží v dohledné době urovnat situaci v Podolí a nevytvoří podmínky pro další normální fungování obecního zastupitelstva. Jedinou možností je dosáhnout nových předčasných voleb.

Myslíte si, že je taková varianta reálná?
Myslím si, že by všichni aktéři měli vzít rozum do hrsti a přistoupit na předčasné volby. Přestat hledat viníka, ale dát průchod demokracii. Ať lidé sami rozhodnou tento spor a to tak, že si zvolí nové zastupitele.

Co je potřeba k tomu, aby mohly být v Podolí nové volby?
Svého mandátu se musí vzdát dnešní zastupitelé i jejich náhradníci a to tak, aby v zastupitelstvu zůstali maximálně 4 zastupitelé. Za sebe si myslím, že by mandát měli rovným dílem složit všechny tři politické formace jako důkaz toho, že jim jde o řešení situace a normální život místních obyvatel.

TOPlist