Senátor Valenta: Máme nezávislé expertízy, Čunkovu nemocnici je třeba zastavit!

Senátor Valenta: Máme nezávislé expertízy, Čunkovu nemocnici je třeba zastavit!
Uherské Hradiště Zprávy 10 / 06 / 2019

Senátor Ivo Valenta dlouhodobě varuje před neuváženými kroky v krajském zdravotnictví. Byl to on, kdo již před časem prosadil, aby vedení kraje předložilo jasnou koncepci zdravotnictví. Nestalo se. Místo toho přišel Jiří Čunek s nápadem výstavby nové nemocnice. „Kdyby tehdy hejtman poslechl krajské zastupitele, nová interna ve Zlíně se již mohla začít stavět,“ řekl Valenta, který v krajském zastupitelstvu hájí Stranu soukromníků.

Společně s kolegy jste vyzval hejtmana, aby zastavil projekt výstavby nové nemocnice. Proč tak rázný krok?
Celou dobu nás hejtman jen vodí za nos. Předkládá zastupitelům i veřejnosti účelové podklady a vytváří dojem, že výstavba nové nemocnice je jediným správným řešením. Není to tak a dnes to dokládají i tři nezávislé expertízy. Přední odborníci v oblasti ekonomiky, řízení nemocnic i stavebnictví nám předložili svá stanoviska, ve kterých varují před novou nemocnicí a nabádají nás k tomu, abychom opravili Baťovu nemocnici ve stávajícím areálu podle plánu, který na hejtmanství leží už 10 let! Za podstatně méně peněz můžeme dosáhnout úplně stejného výsledku jako nebezpečným experimentem s novou nemocnicí, který může mít fatální následky nejen pro ekonomiku nemocnic a kraje, ale také dostupnost zdravotní péče.

Hejtman Čunek však tvrdí, že současná zlínská nemocnice se podle původního generelu opravit nedá.
Kdyby hejtman Čunek splnil to, co slíbil a k čemu jej zavázalo také usnesení krajského zastupitelstva, tak mohl být zadán skutečně zodpovědný oponentní posudek, který by jasně odpověděl na všechna rizika. To se však nestalo, hejtman nic takového nepotřeboval. Jen chtěl, aby vznikl další papír, který potvrdí jeho představu o nové nemocnici. Jak je však zřejmé, další experti mají zcela opačný názor. Např. potvrzují, že budovy současné KNTB jsou plně vyhovující k budoucí rekonstrukci a že modernizace současného areálu splní všechny požadavky na nemocniční polyblok, který bude odpovídat medicínským požadavkům 21. století.

Přesto, nebylo by lepší neriskovat komplikace s modernizací staré nemocnice a raději vybudovat zbrusu nový nemocniční komplex v Malenovicích?
V tomto pohledu je to pěkná představa, ale je nedosažitelná. Studie proveditelnosti se vůbec nevypořádala s možnými riziky, podle expertů je zcela subjektivní a ekonomické propočty plavou na velmi vágních předpokladech. Navíc jsou zásadně poddimenzovány náklady na nové technologie. Podle hejtmana bude stačit 1 miliarda Kč, ale odborníci vědí, že k cca 6 miliardám Kč za stavební práce je třeba připočíst 1,5 až 2násobek této hodnoty za nové technologie. Takže jsme na 10, možná i 12 miliardách Kč.

Co tedy navrhujete?
Prosazování nové nemocnice stálo již velké peníze a hlavně hodně času. Krajské zastupitelstvo by podle mne mělo jasně rozhodnout o tom, že se již nadále nebude pokračovat investicí do nové nemocnice, ale uděláme vše pro to, aby se aktualizoval generel modernizace současné Baťovy nemocnice a stejně, jako se děje v posledních letech v Uherském Hradiště, se opravila také zlínská nemocnice. Věřím, že k tomu bude dostatek politické vůle napříč politickým spektrem. A hlavně doufám, že především zastupitelé z našeho okresu zabrání tomu, aby nová nemocnice ohrozila Uherskohradišťskou nemocnici.

TOPlist