Senátor Valenta: Nebojme se a vyhlasme „Czexit“!

Senátor Valenta: Nebojme se a vyhlasme „Czexit“!
Foto: ilustr. web - www.theguardian.com
Uherské Hradiště Zprávy 27 / 06 / 2016

Velká Británie opustí Evropskou unii. Rozhodli o tom britští voliči prostřednictvím hlasování v referendu. Slovácký senátor, který nám k tomuto tématu poskytl rozhovor, Britům k  Brexitu pogratuloval a sdělil, že on sám je zastáncem Czexitu. Podle jeho názoru je navíc špatné chování bruselských úředníků vzorem také pro naše úředníky a politiky, kteří tak občanům jen komplikují život.

Co podle vás vedlo Brity k názoru, že by bylo vhodné opustit EU?
Evropská unie původně vznikala na myšlenkách svobody. Většina lidí si od ní slibovala zajištění volného trhu a pohybu osob. Jenže očekávaná svoboda se brzy změnila v diktaturu, byrokracii a nesmyslné regulace. Začalo to kvótami na mléko a vyvrcholilo kvótami na uprchlíky. Ale především - Evropská unie totálně selhala v okamžiku, kdy měla ukázat svou sílu a jednotu. Tehdy, kdy měla ochránit své vnější hranice a obyvatele před hordami ekonomických migrantů. To se bohužel nestalo, takže se Britům vůbec nedivím.

Myslíte si tedy, že se jedná o správné rozhodnutí?
O tom jsem dokonce přesvědčen. Britové jsou hrdí. Ctí své národní tradice a identitu. Už dávno vědí, že prohlubující se evropská integrace je správnou odpovědí na ekonomické a společenské problémy dnešní Evropy. A snaha bruselských úředníků pasovat se do pozice těch, kteří jsou neomylní a dokonalí, tak ta už se přece nemůže líbit nikomu. Bruselu totiž už dávno nevládnou politici, ale jen armáda úředníků, což je špatně.

Stejným pohledem by se ale na situaci mohly dívat i další členské země...
Samozřejmě. Velká Británie pouze byla prvním státem, který našel odvahu se unijní diktatuře vzepřít. A věřím, že současně ukázala cestu také České republice. Při své práci senátora velmi často narážím na to, jak unijní chobotnice nesmyslně svazuje naše zákonodárství. Vidím také to, jak malé šance má česká vláda při vyjednávání lepších podmínek pro Českou republiku v Bruselu, jak obrovská je byrokracie spojená s členstvím v EU a ve finále také to, jak nelogicky je postavena celá dotační politika unie.

Chápu to tedy správně, že jste pro vystoupení naší země z Evropské unie, případně pro referendum po vzoru Británie?
Jsem rozhodně pro vypsání referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie. Jsem tedy pro „Czexit“. Vždyť každý dnes musí vidět, že Evropská unie ztratila poslední zbytky zdravého selského rozumu. Česká republika je jakožto člen EU „nucena“ přijímat špatné zákony, které jsou postaveny proti jejím vlastním občanům. Úředníci v Bruselu totiž vymýšlejí nesmyslná nařízení jen proto, aby si udrželi své pozice. Tím jsou bohužel špatným vzorem také pro naše úředníky.

Má tedy podle Vašeho názoru chování unijních úředníků v Bruselu vliv také na chování našich politiků a chod úřadů?
To jde přece ruku v ruce. Brusel se stal vzorem pro chování celé řady nejen státních, ale také krajských úřadů. Bohužel ale špatným vzorem. Dostali jsme se tak do situace, kdy i čeští úředníci vymýšlí nová a nová lejstra a běžným občanům, potažmo drobným živnostníkům, jen komplikují život. To si přece nemůžeme nechat líbit! Nejen Britové, ale také my jsme přece hrdi na svou vlajku. Jsme silným národem, nepotřebujeme žádnou diktaturu. Ukažme, že se změny nebojíme! Vztah k regionu a zemi by nám přece měl být daleko bližší než pseudoláska k unii, která již dávno ztratila svůj smysl.

TOPlist