Senátor Valenta: Podporu Rochusu jsem vždy chápal jako pomoc městu. Ale sanovat náklady do nekonečna nemůžu
Ivo Valenta
Ivo Valenta stál u zrodu myšlenky přebudovat prostor bývalého vojenského cvičiště v Uherském Hradišti na přírodně-kulturní areál, jehož hlavní dominantou bude slovácký skanzen. Před osmi lety proto uherskohradišťská radnice společně se skupinou Synot založila obecně prospěšnou společnost Park Rochus, do které podnikatelská skupina senátora Ivo Valenty postupně investovala více jak 28 milionů Kč. Teď se však Synot rozhodl, že ze společnosti odejde. Na důvody takového kroku jsme se zeptali přímo senátora a podnikatele Ivo Valenty.
Park Rochus je se Synotem spojen již od začátku. Proč jste se rozhodl pro tuto spolupráci?
Dobře si vzpomínám na chvíle, když jsme přišli na radnici s myšlenkou, že by bylo skvělé vybudovat nad mařatickými vinohrady muzeum v přírodě. Město v tu dobu hledalo využití pro bývalé vojenské cvičiště a jeho proměnu v atraktivní výletní cíl pro místní obyvatele i turisty, který by oživil místní slovácké a vinařské tradice, dodnes pokládám za velmi správné rozhodnutí. Proto jsme také celou dobu velmi intenzivně spolupracovali s městem na tom, abychom proměnili tuto ideu v realitu a posunuli turistický potenciál Uherského Hradiště výrazněji kupředu. Již v roce 2010 jsme spojili síly dokonce natolik, že se skupina Synot stala spoluzakladatelem obecně prospěšné společnosti Park Rochus, abychom mimo jiné pomohli čerpat evropské dotace. Po celou dobu jsme se pomocí našich zástupců ve správní i dozorčí radě podíleli na rozvoji veškerých aktivit a navíc jsme Park Rochus do dnešních dnů podpořili částkou převyšující 28 milionů Kč. A když se ohlédnu zpátky, jsem rád, že se nám společně podařil kus dobré práce.
Co se tedy stalo, že naráz Synot z Parku Rochus odchází?
Musím vás opravit, nejde o žádné rozhodnutí, které by přišlo jako blesk z čistého nebe. Již několik let opakuji, že jako privátní společnost nemůžeme sanovat režijní náklady Parku Rochus, ale že naše role může být maximálně v tom, že budeme pomáhat s realizací některých budoucích investic. Dlouhou dobu jsme o tom s radnicí diskutovali a rozhodnutí o dalším směřování jen posouvali v čase. Musím se také přiznat, že jsem nebyl již delší dobu spokojen se situací, kdy se Parku Rochus nedařilo na rozdíl od jiných turistických cílů v našem okolí rozhýbat vlastní tržby. A co bylo pro mne ještě více zarážející, že Park Rochus opakovaně čelil nevůli některých dalších veřejných subjektů pomáhat s financováním chodu muzea právě s odvoláním na to, že v orgánech společnosti jsou zástupci komerční firmy. Proto jsme se s městem domluvili na tom, že již nadále nebudeme komplikovat třeba i další dotační možnosti Parku Rochus a že z obecně prospěšné společnosti odejdeme.
Co to znamená? Budete po městu požadovat vrácení peněz nebo jinou kompenzaci za vložené investice?
Kdepak! Přestože jsem občas slyšel některé škarohlídy mluvit o tom, že jsme do Parku Rochus vkládali peníze pouze ze zištných důvodů, opak je pravou. Naši finanční podporu v řádu desítek milionů korun jsem vždy chápal jako pomoc a podporu městu a jeho obyvatelům. A tak to i zůstane. Žádné peníze zpátky by mne ani napadalo požadovat. Vše zůstává v majetku Parku Rochus. A já rozhodně budu i do budoucna fandit rozvoji tohoto areálu.
Co bude s Parkem Rochus dál? Obejde se bez podpory ze strany Synotu?
Věřím, že se nám společně podařilo vytvořit pevné základy, na kterých je teď možné dále stavět. Jsem přesvědčený o tom, že jak město, tak kraj, tak další veřejné instituce pomohou zajistit pro Park Rochus dostatečně stabilní zázemí, které napomůže také tomu, aby Synot, ale třeba i další firmy z regionu mohly v budoucnu pomáhat třeba při výstavbě dalších historických objektů. Navíc chceme, aby ve správní i dozorčí radě zůstal po jednom z našich zástupců, stejně jako je to např. celou dobu v případě zlínského hejtmanství, čímž chceme podtrhnout fakt, že máme zájem na rozvoji Parku Rochus i nadále spolupracovat.