Senátoři podpořili cyklisty, pivo nebo sklenka vína nevadí

Senátoři podpořili cyklisty, pivo nebo sklenka vína nevadí
Foto: web, koláž DOBRÉHO DNE
Slovácko Zprávy 19 / 11 / 2018

Nulová tolerance alkoholu se otřásá v základech! Senátoři totiž posvětili novelu zákona, který zlegalizuje pivo nebo skleničku vína na cyklostezkách, vinných stezkách a silnicích III. třídy. Cyklistům podle něj projde až 0,5 promile alkoholu. Ale kolaři, starostové a živnostníci ještě nemají vyhráno, na tahu jsou teď poslanci…
Pro zákon zvedlo ruku padesát senátorů. „Skvělá zpráva pro Slovácko, do české legislativy se vrátil zdravý selský rozum. Ale zatím jsme vyhráli jednu bitvu, „válka“ ještě není u konce. Každopádně jsem rád, že hlas více než desítky tisíc cyklistů, vinařů, provozovatelů hospůdek a dalších lidí, kteří peticí volali po rozumné toleranci alkoholu, nezapadl,“ prohlásil senátor Ivo Valenta, který novelu zákona předkládal. „Když vyjedete za hranice, jedno pivo nikdo neřeší. A u nás z toho děláme neskutečnou vědu. Jakmile jde o platy, tak jsou poslanci hotoví raz dva, ale hlas lidu je nezajímá,“ kroutí hlavou Tomáš Kopřiva z Uh. Hradiště.
Česko tak možná nezůstane osamoceným ostrovem uprostřed Evropy, kde platí nulová tolerance alkoholu pro cyklisty. „Nikdo nemá zájem o opilé řidiče. Zákon jen povoluje, aby cyklisté jezdili na kole maximálně s půl promile alkoholu v krvi, a to výhradně na cyklostezkách, účelových a místních komunikacích nebo silnicích III. třídy,“ zdůraznil Valenta.
Česká republika i Evropská unie podle něj vynakládá miliardové sumy na výstavbu sítě cyklostezek a vinných stezek, investuje do jejich propagace a láká kolaře na Moravu do sklípků, ale zároveň jim zatím zakazuje ochutnat pivo nebo sklenku vína. „Vždyť je to holý nesmysl! Dát si jedno pivo ke klobásce, když celý den jezdíte po cyklostezkách, není přece žádný hřích. Nulová tolerance vytváří zbytečně přísné a nesvobodné prostředí,“ tvrdí senátor.
Jestli se něco změní, to je v rukou poslanců. „Věřím, že návrh zákon nepotopí jako před dvěma lety. Když jej projednají a schválí ještě během zimy, na jaře snad otevřeme vinařské cyklostezky bez nájezdu policejních hlídek a rizika desetitisícové pokuty,“ přeje si Valenta.

autor: PETR ČECH
TOPlist