Seniorka trvá na soudním rozuzlení
Město Uherské Hradiště čeká soud! Žalobu na něj nestáhla Carmen Vlková, jedna z dobrovolných dárkyň, která si finančním darem před čtrnácti lety zajistila bydlení v Penzionu na Kollárově ulici. Důchodkyně totiž kromě navrácení daru požaduje ještě zaplacení úroků a soudních výloh, což je pro zastupitelstvo neakceptovatelné.
Vlková je jedinou z pětice nájemníků bytů, která odmítla pouhé vrácení daru a trvá na soudním rozuzlení. Seniorka naši nabídku smetla ze stolu, čímž se smír nekoná. Ať tedy rozhodne soud, jsem přesvědčený, že vyhrajeme, říká Stanislav Blaha, místostarosta Uherského Hradiště.
Město přitom navrácení finančních darů, které důchodcům otevřely dveře penzionu, posvětilo právě po jednom prohraném soudu. Jenže město už má za sebou dva soudní spory ohledně darů a rozsudky nejsou totožné. Jeden dal za pravdu žalobci, druhý městu, připomíná místostarosta, který nabídku vrácení darů považuje za velkorysé gesto. Vnášelo do kauzy morální spravedlnost. Jestli byl totiž dar vynucený, nebo dobrovolný, dnes můžeme jen spekulovat. V čele města stáli jiní lidé, pravil Blaha. Kvartetu neprotestujících seniorů radnice vyplatí 550 tisíc korun.
Vlková však zatím neuvidí ani korunu. A jestli se svých 70 tisíc dočká, je na soudu. Už samotné podmínky přijetí do penzionu odporují ústavním zákonům a Evropské úmluvě o lidských právech. I proto paní Vlková po dobu dvanácti let opakovaně žádala o vrácení daru, ale marně, vysvětlil důvod žaloby Jiří Krejza z Roudnice nad Labem, kterého Carmen Vlková zmocnila, aby za ni soudní spor dokončil. Krejza se domnívá, že ze strany města šlo od prvopočátku o zlý úmysl. Stejný ubytovací klíč do zařízení sociální péče používají i jiná města, čímž se dopouštějí masového porušování lidských práv na seniorech, zdůraznil Krejza.
I přesto nevyloučil mimosoudní vyrovnání, ale nikoliv městem navrženým stylem. Místostarosta Blaha nám nenabídl mimosoudní vyrovnání, ale dar, což si ještě podmiňoval vzdáním se jakýchkoliv dalších nároků v souvislosti se vstupním poplatkem do penzionu. Takové jednání považuji za nečestné, tvrdí Krejza.
Kauza finančních darů odstartovala v roce 1995, kdy se brány penzionu otevřely. Jelikož přednostní právo ubytování měli obyvatelé Uh. Hradiště, přespolní si vylepšení pozice v pořadníku a zvýšení šance na lůžko museli zkrátka zaplatit. Finanční dar zajistil místo v penzionu hned devíti důchodcům, dohromady na dřevo údajně vysázeli skoro milion korun. Výše daru byla odvislá od velikosti bytové jednotky, někdo tudíž zaplatil i sto tisíc, druhý třeba jen polovinu.