Senzace z Bánova. Film školáků letí na světové finále do Japonska

Senzace z Bánova. Film školáků letí na světové finále do Japonska
Foto: Vlastimil Ondra  /  Mladí filmaři z Bánova. Zlleva David Vystrčil, 11 let - produkce, Dominik Klon, 13 let - režie, Lucie Horňáková, 13 let - scénář a kamera, Petr Matějíček, 12 let - scénář, zvuk, hlavní role a Dominik Machalík, 12 let - kamera.
Bánov Zprávy 28 / 05 / 2014

Zní to jako pohádka. Filmový kroužek Základní školy Bánov bude mít své želízko v ohni celosvětového finále filmové soutěže KWN Panasonic v Japonsku. Do mezinárodního klání postupuje jeho film Kamil a já. Školáci přitom mají už jeden triumf za sebou, v minulých dnech získali prvenství v národním kole. Výsledek z Japonska přijde už na začátku července, a není tak vyloučeno, že děti mají před sebou prázdniny, na které nezapomenou.
Snímek o dvanáctiletém chlapci, jenž se za dramatických okolností seznámí s mentálně postiženým hochem a vznikne mezi nimi silné citové pouto, natočil osmičlenný filmový štáb pod vedením učitele a vedoucího kroužku Vlastimila Ondry letos na jaře. Produkce se ujali bratři David a Josef Vystrčilovi. Mimochodem, mladšímu z dvojice Davidovi je teprve jedenáct a ve štábu je benjamínkem.
Film se bude promítat už za měsíc, přesněji 23. června, v rámci festivalu Prolínání 2014 v hradišťské Redutě. Ti netrpělivější si ho mohou pustit už dnes na www.youtube.com.
A odkud se vzala inspirace pro scénář, který napsali dvanáctiletý Petr Matějíček a o rok starší Lucie Horňáková? „V jen šest kilometrů vzdáleném okrskovém městečku Uherský Brod je ústav pro mentálně postižené. S těmito lidmi se často setkáváme ve městě, v obchodech i na různých kulturních a sportovních akcích. Napadlo nás poznat je více prostřednictvím natáčení našeho filmu,“ odpovídá vedoucí filmového kroužku, učitel Vlastimil Ondra. „Několik měsíců jsme proto za nimi do ústavu docházeli. Výsledkem je nejen film Kamil a já, ale i to, že se navázala skutečná přátelství. Zastavujeme se spolu, když se potkáme v Brodě. Známe se jmény, navázala se také spolupráce mezi naší školou a brodským ústavem. A nyní nás čeká společná premiéra filmu, na kterou do naší školy přijede mnoho z mentálně postižených.“
Učitel a amatérský nadšenec kinematografie Vlastimil Ondra není ve filmových soutěžích nováčkem. Mimochodem - v letošním školním roce už školákům k jedné ceně pomohl. Snímek Bolest, který Ondra natočil pro změnu se žáky Základní školy Nivnice, získal cenu za nejlepší scénář. Učitel navíc v Nivnici založil další filmový kroužek. Jmenuje se Filmaři z krajiny Komenského.
Film Kamil a já, který byl kvůli cestě na japonské finále dodatečně opatřen i titulky, režíroval třináctiletý Dominik Klon. Za kamerami stáli Lucie Horňáková (13) a Dominik Machalík (12). Scénář napsali Lucie Horňáková (13) a Petr Matějíček (12), představitel hlavní role. Ve střihače se proměnil Dominik Machalík (12). V hlavní rolích se kromě Matějíčka představil Kamil Rozbořil z DZP Uherský Brod a klienti a vychovatelé brodského ústavu.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist