Sepíší obchodníci holubí petici?

Sepíší obchodníci holubí petici?
Uherské Hradiště Zprávy 17 / 04 / 2009

Holubi sužují Uherské Hradiště a trápí podnikatele, kteří se v „ptačích ulicích“ dennodenně potýkají s jejich peřím a trusem. Už i vrabci na střeše si proto cvrlikají, že doručí na radnici petici s intervencí o ostřejší atak proti opeřencům. Jenže město prý dělá, co může. V boji s holubí populací je však příliš osamoceno.
„Jestli nás nepodpoří všichni vlastníci nemovitostí v okolních obcích a městech, kde jsou rovněž vhodné podmínky pro hnízdění holubů, tak to bude pořád stejné,“ tvrdí Květoslav Fryšták z odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice, která je podle dostupných informací jedinou, jež s holuby na Uherskohradišťsku „zápasí“! „Co je pak platné, že holubí populaci systematicky a cílevědomě tlumíme, když z okolí je velmi vydatně zásobována novými ptáky,“ posteskl si Fryšták.
Nejkritičtější je situace v ulici Františkánské, Prostřední, ale také na Palackého náměstí. Jako každé jaro je už pomalu začíná „zdobit“ trus, který působí nemalé potíže občanům i majitelům nemovitostí. „Holubi už, bohužel, patří k Uherskému Hradišti stejně jako třeba Slavnosti vína. Ale třeba v porovnání s italskými Benátkami je stále všechno v pohodě,“ říká s ironií v hlase Vojtěch Smékal, jeden z turistů, který si srdce Slovácka i přes holubích křídel šum zamiloval.
Obchodníkům v nejpostiženějších ulicích už však dochází trpělivost a údajně proti holubům hodlají bojovat i peticí. Na radnici však zatím žádná nedorazila. „Holubi jsou skutečně problém, ale v mnoha jiných městech se s nimi dokázali vypořádat, tak snad se to podaří i v Uherském Hradišti. Přál bych si jejich intenzivnější odchyt, protože jestli mohu mluvit i za obchodníky z centra města, následky holubího působení - trus, peří, mrtví ptáci - přinášejí jen nepříjemnosti,“ nediví se iniciativě Stanislav Mikula, městský zastupitel za Stranu zelených. „Město vyzve vlastníky nemovitostí v inkriminovaných místech k provedení zamezení přístupu ptáků na nemovitosti, osázení protidosedacími bodci, zabezpečení vikýřů a různých otvorů na domech,“ reaguje Petra Zemčíková, tisková mluvčí radnice.
Radnice na ptáky vyrukovala se dvěma zbraněmi - vybíráním vajíček a odchytem dospělých jedinců. „Ročně vybíráme stovky vajíček a odchytneme stovky kusů ptáků. A boj se daří, byť je reprodukce holubů silná. Po zimě je jejich populace na polovině loňského stavu, odhadujeme, že jich je aktuálně asi jen osm set,“ těší Fryštáka.
V Uh. Hradiště s holuby intenzivně bojují už od roku 2000. Před časem do ulic vypustili i trojlístek sokolů, ale bez efektu. Dravcům se totiž ve městě nelíbilo a létali za jeho hranice. PETR ČECH

TOPlist