Šikana otřásla Horňáckem!

Šikana otřásla Horňáckem!
Foto: vrb
Velká nad Veličkou Zprávy 27 / 12 / 2009

Velký rozruch způsobil v centru Horňácka a širokém okolí videozáznam dětské šikany pořízený ve Velké nad Veličkou. Byl šokující, brutální a ponižující lidskou důstojnost. Odehrál se mezi dvěmi žáky osmé třídy tamní základní školy. Fyzicky zdatnější násilník útočil pěstmi a kopanci na nebránícího slabšího. Co nejvíce šokovalo bylo to, že tento boj sledovalo za sprostých a neurvalých komentářů létajících éterem kolem třicítky vrstevníků. Záznam nahrál na mobil syn policisty.
Šikovaným klučinou byl chlapec z jedné ze sousedních obcí, který nemá rodiče a je pod dohledem babičky ve zmíněné obci. „Když přišel domů ze školy, tak měl celou tvář opuchlou. Vymlouval se na to, že někde spadl,“ zavzpomínala jeho opatrovnice, která je ráda, že záznam vznikl. „Aspoň se viník nemůže vymlouvat, že nic neudělal,“ vysvětlila.
Napadeným byl podle našich zjištění hoch, který do velické základní školy chodí teprve od září a do kolektivu vůbec nezapadl. To byl podle všeho i důvod proč nikdo proti jeho šikanování nezasáhl. „Kdyby to byl normální kluk, tak bych ho tak asi určitě nenechal mlátit, ale takhle jsem to nechal být,“ vysvětlil svůj postoj jeden ze spolužáků z nedalekého Javorníku.
Policisté se o šikaně dozvěděli od jednoho z návštěvníků internetového serveru youtube.com, kde bylo pár dnů video umístěno. „Případ jsme přijali jako anonymní oznámení. Ze sedmiminutového záznamu bylo patrné fyzické násilí na jednom ze školáků ZŠ Velká nad Veličkou, kterého se dopustila jiná osoba za přihlížení dalších osob. Věc jsme ihned prošetřili a předali Službě kriminální policie a vyšetřování,“ okomentoval případ vedoucí odboru policie ČR z Hodonína Petr Flašar.
Starostu Velké nad Veličkou Jiřího Pšurného zaskočil nejen celý incident, ale i postoj ředitele školy Luďka Mikáče, neboť jej o šikaně vůbec neinformoval. „Dozvěděl jsem se to až od okolních starostů na společném zasedání, a ne od toho, od koho bych to měl očekávat. Nic na tom nemění fakt, že k násilí došlo mimo vyučování a jen v sousedství základní školy,“ řekl Pšurný.
Neobyčejná událost starostu hodně pobouřila i v tom, že mu škola zpočátku nechtěla ani poskytnout jmenovitý seznam účastníků. Z vlastní iniciativy se proto rozhodl zakročit tím, že svolá všechny rodiče dětí jež byly svojí účastí zainteresovány do případu. Přitom jim promítne předmětný videozáznam. „Nakonec jsem přece jen od pana ředitele seznam žáků obdržel, jejich rodiče jsem přes víkend téměř všechny obešel a osobně jsem jim předal pozvánku na připravovanou schůzku. A myslím, že jsem u nich v dané věci našel pochopení. Setkání jsem nepořádal vůbec kvůli vyšetřování a už vůbec ne, kvůli mému nějakému zviditelňování. Chtěl jsem jen všechno pro to, aby se už podobná věc neopakovala, vysvětlil Pšurný, který tvrdí, že ačkoliv je ve Velké nad Veličkou již devatenáct let, tak tuto událost považuje za nejhorší za celou dobu.
Zodpovědný přístup mezitím zaujal i ředitel zmíněné základní školy. „Přestože k této šokující události došlo mimo školu a je to ojedinělý případ, uvědomujeme si, že se jedná o žáky naší školy, mladé lidi z naší obce a nemůžeme toto zlo nechat bez povšimnutí,“ oznámil obhajovat ředitel školy Luděk Mikáč.
Starosta si jako novoroční závazek udělil větší dohled na dění ve škole. „Schůzka s rodiči byl první krok a jsem s ní spokojený. Myslím si ale, že ještě není všemu konec. Nevylučuji totiž, že podobné případy šikany mezi dětmi dále existují, ale nevycházejí na povrch jako tento. Musíme proto tomu čelit větší spoluprací školy s rodiči,“ vysvětlil starosta.
Snahu okamžitě řešit problém oceňuje sociální pedagožka Milena Mikulková, předsedkyně Komise sociálně právní ochrany dětí při MěÚ Veselí nad Moravou. „Je obtížné rozplést tento případ jednoduchými náhledy na jednotlivé aktéry a přinést instantní řešení této situace. Strach totiž často ovládá nejen ty, kterým je ubližováno, ale i ty, kteří se jen dívají, přihlížejí nebo třeba někde zpoza buku dávají rady, jak někomu ještě více a účinněji ublížit. Podporuji snahu obce i školy vnímat tuto událost jako alarmující a přispět nejen k řešení tohoto konkrétního případu a i k předcházení podobných situací,“ vysvětlila Mikulková.

autor: ANTONÍN VRBA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace