Šilhání odstraní operační zákrok, který hradí pojišťovna
Foto: Lucie Sedláčková / Šilhání neboli strabismus se projevuje odchýlením vizuální osy jednoho oka od rovnoběžného směru.
Šilhající pacienty už nečeká cestování za operací, oční vady je totiž zbaví rovněž v Uherskohradišťské nemocnici. Operační zákrok trvá maximálně hodinu, provádí se v celkové anestezii a plně jej hradí pojišťovna. Šilhání neboli strabismus se projevuje odchýlením vizuální osy jednoho oka od rovnoběžného směru.
„Operace je vhodná pro všechny, které trápí šilhání, včetně pacientů, kteří už zákrok v minulosti podstoupili, ale postavení očí není ideální a je patrná zbytková úchylka. Zákrok vyřeší i dvojí vidění, u takových pacientů je příčina šilhání nejčastěji spojena s chronickým onemocněním očí, které je důsledkem autoimunitního onemocnění štítné žlázy,“ uvedla Erika Dugová, primářka očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice.
Oční operaci podstupují i pacienti, u kterých šilhání způsobily například pooperační neurochirurgické komplikace, menší úrazy hlavy nebo příčiny oční vody doposud neznají. Lékaři přistupují ke každému pacientovi individuálně, za vhodné řešení v léčbě šilhání u dětí i dospělých pak považují operační terapii. „Ještě před zákrokem klienti pod dohledem ortopedické sestry podstoupí vyšetření na synoptoforu. Jedná se o komplexní nástroj užívaný pro diagnostické a terapeutické účely v případě poruch svalu okohybného systému. S jeho pomocí dokážeme velmi přesně změřit úhel odchylky šilhání. Sérii předoperačních vyšetření doplňuje test na prostorové vidění a kompletní vyšetření očí, včetně očního pozadí,“ vyjmenovala Dugová. Operace v celkové anestezii trvá 45-60 minut, délka hospitalizace na lůžku je obvykle dva dny.
Objednat se na vyšetření a konzultaci je možné vždy v pátek ve strabologické poradně, která sídlí v pátém patře centrálního objektu, v prostorách dětského oddělení. Pacienti nepotřebují žádanku od praktického lékaře.