Šimon požádal o obnovu řízení!
Foto: ilustr., web
Jen tři měsíce ukrojil z trestu za brutální vraždu seniora ve Slopném a jeho právník požádal Krajský soud ve Zlíně o obnovení procesu. V případě Davida Šimona z Uherského Hradiště, kterého Vrchní soud v Olomouci poslal na 20,5 let za mříže, se totiž začíná šeptat o justičním omylu...
Jednoznačným důvodem pro podání návrhu na povolení obnovy řízení je ztotožněná DNA na kukle, která se našla nedaleko místa činu s rukavicemi. DNA patří recidivistovi ze Slovenska, za kterého si možná odpykává trest můj klient, prohlásil Pavel Fišer, obhájce třiadvacetiletého mladíka, který zároveň podal dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Můj starší syn pak adresoval stížnost Generální inspekci bezpečnostních sborů. Z Vrchního státního zastupitelství totiž máme písemně potvrzené, že policie ztotožnila DNA, jediný přímý důkaz, už v dubnu, tedy před rozhodnutím odvolacího Vrchního soudu, kroutí hlavou otec Dalibor Šimon.
Jeho syn podle soudu spáchal vraždu společně se Slovákem Marošem Straňákem, který dostal 24 let. Jestliže u něj pochybnosti neexistují, nad účastí Šimona na odporném a zrůdném činu se vznáší spoustu otazníků. Je třeba zajímavé, že z mobilu, který pachatelé nebohému staříkovi sebrali, někdo vzápětí po vraždě volal na Slovensko. A pětkrát na stejné číslo, podotkl Fišer. Jestli jde právě o recidivistu, jehož DNA se podařilo ztotožnit, policie tají.
Korunním svědkem v případu je několikanásobný recidivista, který podvedl o 40 milionů korun více než 100 lidí... Straňák se mu údajně svěřil, že vraždu spáchal s nějakým komplicem, který je ve vazbě. Jenže jméno nikdy neuvedl a navíc Šimon v tu dobu ve vazbě nebyl, poznamenal Fišer, který poukázal i na skutečnost, že v době vraždy, ani několik dní před ní nebo po ní, Straňák nebyl se Šimonem vůbec v kontaktu. Intenzivně si však telefonoval úplně s jinými osobami, dodal právník.
Když Nejvyšší soud vyhoví dovolacím námitkám, zruší rozhodnutí obecných soudů, které při opakovaném rozhodování musí ctít právní názor Nejvyššího soudu.
U krajského zlínského soudu každopádně leží náš návrh na povolení obnovy řízení, na základě kterého nařídí veřejné jednání, v jehož průběhu rozhodne, zda povolí obnovení procesu, připomíná Fišer. Zvláštní chování policie, která podle všeho zatajila ztotožnění DNA, nechtěl zatím komentovat. Vycházíme ze stanoviska Vrchního státního zástupce, nemám k dispozici spis. Když se ale prokáže, že důkaz byl k dispozici už při rozhodování odvolacího soudu a byl zatajen, šlo by o zcela bezprecedentní porušení práva na spravedlivý proces, s nímž jsem se ještě nesetkal, zdůraznil Fišer.
O případu natočil reportáž i publicista Josef Klíma, je možné ji najít v archivu TV Prima.