Skatepark: nové zatáčky, muldy i kopce?

Skatepark: nové zatáčky, muldy i kopce?
ilustrační foto
Veselí nad Moravou Zprávy 25 / 08 / 2010

Do podoby areálu možná promluví jeho uživatelé

Skatepark ve Veselí nad Moravou se možná rozšíří o dráhu plnou klopených zatáček, muld a uměle vytvořených kopců. Teenageři, kteří využívají současný areál, by ho mohli spoluvytvářet jak vlastními nápady, tak i samotnou prací. Zatím jde ale jen o hudbu budoucnosti, kterou současné zastupitelstvo rozhodně nevyslyší. “Projekt se sice už rozpracoval, mladí by si mohli prací vytvarovat dráhu i vlastní svaly, do říjnových voleb se ale v areálu nic nezmění. A je otázkou, jak se k věci postaví noví zastupitelé,” říká Vilém Reichsfeld, místostarosta Veselí.
S areálem poblíž Baťova kanálu, který se zčásti ze státních peněz a dílem z městské pokladny rekonstruoval, jsou ve městě potíže. Upravené překážky, jejichž nátěr je odolný také UV záření, dostávají stále více “zabrat” a radním dochází trpělivost. I když na pořádek v areálu dohlíží jedna z kamer městské policie, vandalství prý zabránit nelze. Místostarosta Reichsfeld v nadsázce tvrdí, že kamera by snad ještě potřebovala mít odposlech. “Dohled strážníků tady sice je, ale efektivní to příliš není. Když někdo třeba kouří, tak přece není možné, aby strážník ujel kilometr od služebny s tím, aby upozornil na něco nekalého…”
V areálu, který patřil ve své době k nejmodernějším na Moravě, to dnes vypadá tak, že i tabule s provozním řádem vydrží na svém místě jen několik hodin. Podle místostarosty jde o “nepochopitelné ničení majetku”.
“Možná za to můžou ti, kteří nesportují a chodí se jen dívat a pak, z dlouhé chvíle, ničí, co uvidí. Takže o nějaké alespoň kosmetické údržbě se nedá ze strany uživatelů hovořit. Je to ale pro mládež symptomatické. Kde ten čaj nebo colu dopije, tam jí spadne z ruky. Areál placený státem i městem se tak devastuje naprosto bezdůvodně,” zlobí se Vilém Reichsfeld.
Jaké či jaká opatření tomu mohou zabránit? Pořádek by mohlo zajistit občanské sdružení nebo nezisková organizace, ve které by se mládež sdružila. Jenomže k tomu, aby si mohli takovou “neziskovku” založit, musí být členové plnoletí. “Osmnáct roků je však věková hranice, kdy ježdění už přestává zajímat,” tvrdí Reichsfeld. “K angažování navíc chybí vůle. Proč by si měli mladí „komplikovat“ život organizováním, které většina považuje za omezování svobody…“
To potvrdil i jeden z veselských bikerů. „Neziskovka? To ne. Ale spoluvytvářet areál, to je dobrá myšlenka. Na tuto brigádu bych určitě šel,“ řekl mladík.
A vybírání poplatků, to by pořádek nezajistilo? „To už je zhola nemožné,“ pokračuje Reichsfeld. „Vysloveně nám to zakazuje dotační titul. Na projektu spolufinancovaném státem se nesmí vydělávat. Musel by se zaměstnat člověk, který bude vybírat a jehož plat by měl být vyšší, než co se vybere. Takže - čisté fiasko.“
Dalším problémem jsou pro areál bikeři. Šlapátka od kol hloubí po pádu rýhy do překážek. Radnice uvažovala o tom, že mládež s koly bude mít vstup zakázán.
Ředitel Služeb města Veselí nad Moravou Pavel Bouda však nakonec objednal značky, které jen „upravují“ provozní řád areálu.
„Osazovali jsme značku na provoz. Nechali jsme vyrobit novou informační ceduli. Značku oznamující zákaz vjezdu si u nás nikdo neobjednal,“ řekl Bouda.
Skatepark by podle něj měl zůstat nadále otevřen všem. „Areál jsme na jaře opravili za zhruba 300 tisíc korun a mládež o tom ví. Pokud se bude chovat tak, jak se sportovec chovat má, problém tady nevidím.“
Areál se využívá také v prázdninových měsících. „Kvůli rekonstrukci Bartolomějského náměstí je přístup od města poněkud komplikovanější, skatepark je od města „odřezaný“. I tak ale do něj mladí chodí denně,“ shrnul Pavel Bouda.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace