Škola se chystá na velkou slávu

Škola se chystá na velkou slávu
Moravský Písek Zprávy 22 / 05 / 2009

Pěkně kulaté výročí, 150 let, se chystá oslavit základní škola v Moravském Písku. Jubilea přitom škola zřejmě oslaví hned dvě. Je totiž dost dobře možné, že za zmíněným datem se skrývá ještě jedno významné výročí, 230 let od první písemné zmínky o počátku školství v této obci.
„Oslava, která se uskuteční 20. června, bude zahájena slavnostním tedeem v chrámu sv. Anny. Poté se oslavy přesunou do školy, kde bude připravena slavnostní akademie,“ sdělil k blížícímu se výročí ředitel tamní základní školy František Havlíček.
Škola se významné jubileum chystá zanést i do historických análů a po padesáti letech připravuje další publikaci o historii školy. „V roce 1959 vyšla podobná kniha ke stému výročí, kde je zajímavý například údaj o počtu žáků. V té době navštěvovalo naši školu 450 žáků v patnácti třídách, přičemž pedagogický sbor tvořilo 21 učitelů. Nyní máme přesně polovinu školáků, tedy 225, a to v jedenácti třídách. Pedagogů je zde momentálně 17,“ doplnil statistiku ředitel školy.
Jestliže moravskopíseckou školu něco dlouhodobě trápilo, tak to byla absence tělocvičny, kterou se vedení školy podařilo postavit teprve před několika lety.
Zajímavostí oslav je fakt, že zatímco stáří školy je historicky známo, počátky školství již přesně datovány nejsou. „Podle posledních zjištění víme, že se v Moravském Pískui vyučovalo již v roce 1779 v chaloupce s malými okýnky, není ovšem jisté, zda učitel v naší obci nepůsobil již dříve,“ vysvětlil obezřetnost u tohoto data Havlíček. 

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace