Škola vyslyšela rodiče, nabízí PCR testy ze slin
Foto: spadia.cz / Na uherskohradišťské škole Za Alejí mají rodiče možnost koupit dětem šetrnější a přesnější PCR test ze slin.
Iniciativa rodičů neskončila v koši, ředitel ZŠ Za Alejí v Uherském Hradišti naopak po jejich otevřeném dopisu podnikl potřebné kroky a zajistil pro školáky testování PCR testy! Jako vůbec první škola na Uherskohradišťsku tak nabízí šetrnější a účinnější způsob boje proti šíření covidu-19. Rodiče jen sáhnou do peněženek.
„Nesouhlasíme s testováním dětí čínskými antigenními testy Singclean, které jsou neschválené, nevhodné pro děti a přinášejí nejisté výsledky. Jsme proti tomu učit děti dělat něco, co nemá smysl, jen proto, abychom dostáli nesmyslným pravidlům,“ vysvětlila iniciativu Markéta Macháčková, jedna z maminek. Otevřený dopis za jedno odpoledne podepsaly na tři desítky rodičů. „Navrhli jsme testování PCR formou odběru ze slin od akreditované laboratoře a ředitel po dohodě s ní hned vše zařídil. Škola se tak přidala k progresivním institucím, které alternativní testování umožňují a podporují. Třeba se stane inspirací pro další v regionu,“ doplnila Macháčková.
Premiérové PCR testy ze slin pomocí cucacích tampónků absolvovalo v pátek na 60 dětí, což je zhruba pětina všech školáků. „Odezva mě překvapila, protože do školy chodí až na pár výjimek všechny děti, takže se zdálo, že rodiče nemají s antigenním testováním problém. Výhodou PCR testů ale je, že se provádí jednou týdně, mají větší citlivost a nepoužívají se tyčinky pro odběr vzorků ze sliznice,“ uvedl Vratislav Brokl, ředitel školy na sídlišti Štěpnice. Na testování přicházejí školáci, které od pondělí čeká prezenční výuka. „Už se tak nemusí testovat. Když je pozitivní, zůstává doma a nemusí už absolvovat další PCR test. Laboratoř to taky oznámí krajské hygienické stanici, která kontaktuje rodiče,“ doplnil Brokl.
Otestovat se přitom zvládnou i prvňáčci. Tyčinku ze zkumavky jen vsunou do úst a po dvou minutách opatrně vloží zpět do zkumavky. Učitelé si pochvalují, že je to hygienické, jednoduše proveditelné a rychlé. „Test je spolehlivý stejně jako dosavadní odběrové soupravy využívající štětičky pro výtěr z nosohltanu, pro jejich užití ovšem není nutný odběrový tým ani kvalifikované sestry. Testovací sada navíc nedráždí sliznice, a je tak mnohem šetřivější pro pravidelný odběr,“ zdůraznil Lukáš Garšic, zdravotní ředitel akreditované laboratoře, která testování Za Alejí provádí.
Jeho jedinou nevýhodu je, že rodiče za jeden test zaplatí 150 Kč. „Každý žák má účet ve školní pokladně, ze kterého se strhávají platby za družinu nebo kroužky. Nově z něj jednou měsíčně odečteme i platbu za testování,“ objasnil Brokl.
Jelikož zájem rodičů i škol podle laboratoře neustále roste, je pravděpodobné, že na Slovácku se brzy objeví další školy nabízející testování ze slin.