Školákům hrozí při cvičení úraz!
Foto: iDobryDen.cz
Dojíždění za tělocvikem oddálila výjimka krajských hygieniků, na novou tělocvičnu Boršičtí nemají
Ani po tříletém snažení Základní škola v Boršicích nemá vlastní tělocvičnu, žáci stále cvičí v naprosto nevyhovujícím a navíc zdraví nebezpečném sále kulturního domu! Obci se totiž nedaří dosáhnout na žádný z dotačních titulů a z vlastních prostředků výstavbu tělocvičny neutáhne. Jedinou dobrou zprávou je prodloužení hygienické výjimky o dva roky, které má radnice na rozlousknutí oříšku.
Absence tělocvičny je obzvlášť citelná v zimních měsících, školáci cvičí ve víceúčelovém sále kulturního domu. Na tancování je určitě perfektní, ale není vhodný na gymnastiku, míčové a jiné tělovýchovné aktivity. Podlaha je kluzká a nebezpečná, případné úrazy jdou na triko učitele a ředitele, říká Stanislav Horehleď, ředitel školy. Učitelé podle něj nemají šanci naplnit stávající učební osnovy. Třebaže jsou v sále koše na basketbal a v úvahu připadá i florbal nebo volejbal, vždy existuje vysoké riziku úrazu. Hygienici škole však ještě prodloužili výjimku, v opačném případě by žáky čekalo cestování. Podmínky? Vybudovat oddělené šatny, umývárny, záchody pro chlapce i dívky a opatřit podlahu protiskluznou vrstvou.
Jedná se o hygienické nedostatky stavebně-technického rázu, které bezprostředně neohrožují zdraví dětí a žáků, potvrdila Vendula Ševčíková, vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. V budově dolní školy jsou k dispozici prostory, ze kterých se nenáročnou rekonstrukcí šatny s umývárnami a záchody dají vybudovat. Natřít podlahovou plochu taky asi nebude problém, ale háček je v kapacitě. Je vyhovující jen pro žáky prvního stupně, podotkl Horehleď.
Jestli kulturní dům neprojde do dvou let hygieniky požadovanými úpravami, žáci druhého stupně se v zimních měsících projedou autobusem. Kromě dojíždění do jiného města či obce bychom ještě museli platit pronájem a dopravu žáků na výuku, dodává ředitel školy, který radním reprodukoval vyjádření hygieny. Obec však zase potřebuje sál pro kulturní činnost, pro niž byl kulturní dům ostatně postaven. A prostorově není úprava možná, v úvahu připadá jen přístavba samostatných šaten a umýváren, která si však vyžádá velké náklady, posteskl si Horehleď. Abychom splnili hygienické předpisy, uvažujeme o mobilním koberci, který při cvičení zakryje nevyhovující podlahu, ale záleží ještě na technických možnostech. Každopádně ale na kulturáku nemáme prostor na vybudování oddělených šaten a sociálních zařízení, bohužel v sedmdesátých letech minulého století se s provozováním tělocviku asi nepočítalo, říká Petr Matoušek, starosta Boršic.
Jako další řešení se nabízí výstavba zbrusu nové tělocvičny. Má to však háček. Obci chybějí peníze. V minulosti se už několikrát měla stavět nová škola i s tělocvičnou. Bohužel se podařilo přistavět jen část objektu dolní školy. V roce 1995 byl pořízen nový územní plán obce a rezerva pro vybudování tělocvičny a rozšíření školy byla zrušena. Před čtyřmi lety jsme ale rezervu do územního plánu vrátili, vykoupili pozemky od dvou majitelů a zadali projekt, vrací se v čase Matoušek. Rozfázování výstavby na etapy podle něj nebylo možné. Vždyž obec teprve loni splatila šestiletou půjčku 18 milionů od státního fondu životního prostředí na čistírnu odpadních vod a kanalizaci a máme pětimilionový úvěr na výstavbu Domova pokojného stáří, který splatíme v příštím roce. Žádné finanční rezervy prostě nemáme, zdůraznil Matoušek, který však zůstává optimistou. Věří, že do dvou let najde řešení a zabrání dojíždění žáků na hodiny tělesné výchovy. Nejideálnější variantou je výstavba nové tělocvičny, jenže padesát milionů opravdu nemáme. Znovu se proto pokusíme dosáhnout na peníze z nějakého rozvojového programu, snad už se na nás usměje štěstí, přeje si Matoušek.