Škole padá omítka, praskají zdi. Oprava je v nedohlednu

Škole padá omítka, praskají zdi. Oprava je v nedohlednu
Foto: sal  /  Ředitel školy Stanislav Nemrava ukazuje prasklinu na jedné ze zdí.
Uherské Hradiště Zprávy 25 / 03 / 2014

Kdo neviděl, neuvěří. Budova Základní umělecké školy v Uherském Hradišti je v tristním stavu, padající omítka, popraskané zdi, havarijní elektrorozvody, sociální zařízení a děravé pavlače dávají na frak bezpečnostním i hygienickým normám. Jenže oprava je stále v nedohlednu…
„Na neutěšený stav budovy jsem poprvé upozornil už v roce 1998 a posledních šest let neustále bombarduju zřizovatele i město,“ zdůraznil Stanislav Nemrava, ředitel školy, kterou dohromady navštěvuje na 1 700 žáků, což z ní dělá největší vzdělávací ústav ve Zlínském kraji.
Stavebně-technický stav budovy z období historismu (z přelomu 19. a 20. století - pozn. autora) je do nebe volající. Z římsy opadává omítka na frekventovaný chodník, balkony jsou z bezpečnostních důvodů nepřístupné a ve zdech se rozšiřují trhliny. „A rok od roku je situace horší, ještě nedávno byla puklina na zdi u sekretářek do půlky zdi, teď už je přes celou a stejné je to i v dalších patrech. Pracovnice, která sedí u okna, může každou chvilku vypadnout…,“ říká s dávkou sarkasmu Nemrava. Havarijní jsou i rozvody elektřiny, které jsou ze železa, mědi i hliníku. Hlavně v zimních měsících tak zaměstnanci školy i pětkrát za odpoledne nahazují vypadlé jističe. Naprosto nevyhovující jsou sociální zařízení a úplně třeba chybí sprchy pro taneční obor.
Stezku odvahy připomínají dřevěné pavlače, které jsou jedinou přístupovou cestou do učeben. „Jelikož jsou mezi okenními rámy pořádné škvíry, když jsou venku mrazy, jsou mrazy i na pavlačích, které nejsou vytápěné. Jakmile uklizečka ráno vytře, chodba zamrzne a při pádu hrozí zranění,“ zdůraznil Nemrava. O pocitu bezpečí na pavlačích opravdu nemůže být ani řeč. Podlaha se houpe pod nohama a stěny jsou křehké jako skořápka od vajíčka…
I když budova už léta vysílá nouzový signál S.O.S., nic se vlastně neděje. V roce 2006 se jen dočkala nových oken a střechy. Kde je zakopaný pes? Jednoduchá odpověď. Majitelem objektu na Mariánském náměstí je město, zřizovatelem školy však Zlínský kraj. A zatím marně hledají společnou řeč. „Jelikož nejde o malou investici, cesta k řešení není snadná. Jednání vedeme už třetím rokem,“ potvrdila Gabriela Dvorníková Sýkorová, tisková mluvčí Zlínského kraje.
Rekonstrukce rozdělená na dvě etapy počítá s částkou zhruba 73 milionů korun. „Určitě nesedíme se založenýma rukama, snažíme se dobrat řešení. Kraji jsme třeba nabídli bezplatný převod budovy nebo stěhování školy do některého z objektů ve vysokoškolském areálu v bývalých kasárnách, ale existují i další možnosti,“ reagoval Stanislav Blaha, místostarosta Uh. Hradiště. Jenže Zlínský kraj objekt odmítá převzít do vlastnictví a naopak jako zřizovatel školy město vyzve k odstranění jeho havarijního stavu. „Když město přistoupí k rekonstrukci, jsme ochotni jednat o finanční spoluúčasti. Radnice si musí najít vhodný dotační titul státu nebo Evropské unie,“ dodala mluvčí hejtmanství. „Nechceme strkat hlavu do písku, ale z vlastních prostředků to nezvládneme. Škola každopádně potřebuje stavební zásah jako sůl,“ opáčil Blaha. „Jednoznačně upřednostňuji rekonstrukci stávajícího objektu, jehož prostorové možnosti jsou ideální. Všechno ostatní jsou náhradní řešení,“ dodal místostarosta.
Jestli se pohnou ledy, je tedy otázkou. Ředitel školy přesto neztrácí naději. „Jsem optimista, stále doufám v obrat o sto osmdesát stupňů. Za ideální považuji spojit peníze Evropské unie, státu, kraje i města a pustit se do rekonstrukce, jejíž cena se výběrovým řízením určitě ještě výrazně sníží. Na rok na dva se pak přestěhujeme do provizorních podmínek, abychom se vrátili do budovy, která vyhoví hygienickým i bezpečnostním podmínkám, a škola bude nadále vzkvétat,“ zasnil se Stanislav Nemrava.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace