Škole už zavření nehrozí. Dočkají se děti ředitelského volna?

Škole už zavření nehrozí. Dočkají se děti ředitelského volna?
Foto: ilustr. web
Osvětimany Zprávy 09 / 10 / 2019

Školní lavice neosiří, Základní a mateřské škole v Osvětimanech uzavření nehrozí! Havarijní střechu totiž za minutu dvanáct obsadili dělníci. Její oprava žáky z tříd nevyhnala, jen v krajním případě je potěší třídenní ředitelské volno. Rekonstrukce potrvá do konce října a přijde na 5 milionů korun.
„Oprava se odkládala snad třicet let, už když byl starostou Antonín Chrbját (1998 až 2002 - pozn. autora), střecha byla v havarijním stavu. Už opravdu hrozilo, že přívaly sněhu střechu prolomí, spadne a zavře školu,“ přiznal obavy Aleš Pfeffer, starosta Osvětiman.
Střecha je ještě původní, z roku 1950, kdy byla škola slavnostně otevřena. A tak není divu, že se rozpadala střešní krytina a rozjížděla vazba krovů. „Když se střecha loni propadla o osmdesát centimetrů, zabezpečili jsme ji trámy, ale letošní zimu by už asi nepřežila. Je vůbec malý zázrak, že tak dlouho v nějakém stavu vydržela,“ poznamenal Pfeffer.
Školu a školku v podhůří Chřibů navštěvují necelé dvě stovky dětí, nejen místní, ale i z Medlovic, Újezdce, Vřesovic nebo Syrovína. I proto se o opravu sedmdesát let staré střechy Osvětimanští pokoušeli už vícekrát, ale na dotaci dosáhli až na třetí pokus. „Máme rozpočet sedmnáct milionů, náklady na opravu tak představují skoro jednu třetinu. Sedmdesátiprocentní dotace z ministerstva pro místní rozvoj nám výrazně odlehčí,“ těší starostu.
Stavaři školu opravují za provozu, při demontáži střešní krytiny jen uzavírají určitou část okolí budovy. Kdyby bylo nejhůř, ředitel na tři dny vyhlásí volno. Ale zatím to nevypadá. „Firma se smluvně zavázala, že práce stihne do poloviny listopadu, ale myslím, že je ukončí ještě v říjnu,“ prozradil Pfeffer.

TOPlist