Školka zvyšuje kapacitu, Pastelku čeká stěhování

Školka zvyšuje kapacitu, Pastelku čeká stěhování
Foto: il.
Uherský Ostroh Zprávy 31 / 05 / 2011

Ani kanceláře, turistická ubytovna, restaurace nebo penzion, který by se mohl stát součástí sousedního hotelu Morava. V historické budově na ostrožském náměstí Sv. Ondřeje, která se po loňském stěhování penzistů proměnila z domu pro seniory v prázdné a chátrající stavení, bude sídlit DDM Pastelka. I když je vybydlený dům na několika místech v zuboženém stavu, město plánuje, že dětské kroužky zahájí činnost pod společnou střechou už v září.
„Městská rada souhlasila s rozšířením počtu tříd mateřské školy ze tří na čtyři. Vycházíme tak vstříc rodičům, kteří neměli kam umístit své děti. Pastelka, která dosud v Ostrohu působila na několika místech, se tak přestěhuje do velké rohové budovy na náměstí, která je v majetku města,“ oznámila Jiřina Galušková, místostarostka Uh. Ostrohu.
Tři problémy jednou ranou
Radní svým rozhodnutím vyřešili tři problémy najednou. Jednak zbavili Pastelku dlouhodobého problému s umístěním kroužků po celém městě a zároveň zajistili navýšení kapacity mateřské školy na sídlišti s prozaickým názvem Sídliště. Nádavkem pak ukončili debatu co s bývalým penzionem pro seniory, se kterým si po stěhování důchodců nevědělo rady už minulé vedení města. Zájem o něj nebyl ani poté, co se objevil v nabídce realitní kanceláře. „Od září bude do mateřinky docházet sto dětí. Pastelka navíc nebude muset děti při velkém zájmu o své kroužky odmítat, v bývalém domě pro seniory by se mělo dostat na všechny,“ potvrdila Galušková.
Radnici přijde oprava na zatím blíže neurčenou částku, nebude však nijak závratná.
„Dům v minulosti velmi utrpěl a dnes je neobyvatelný. Třeba koupelny se upravily kvůli komplikovanému umývání vozíčkářů. Práce by si vyžádaly nové odpady, elektřinu, okna, snížit by se musely stropy. V jediném pokoji to snad ani za milion neuděláte. A to nemluvím o opravě střechy, která je v dezolátním stavu,“ komentoval před časem situaci ostrožský podnikatel Petr Hrubeš, který vlastní v sousedství bývalého penzionu restauraci Morava s Měšťanskou hospůdkou. Podle Hrubeše, který měl zájem o přestavbu za spoluúčasti města, by generální oprava vyšla v jeho případě na nejméně 50 milionů korun.
V Uherském Ostrohu působí dvě mateřinky. Kromě té na Sídlišti je v provozu také mateřská škola s křesťanskou výchovou. V nadcházejícím školním roce v ní otevřou jednu novou třídu pro 24 dětí. Dalších deset museli kvůli nedostatku kapacity odmítnout.
Školka na Sídlišti byla původně postavena pro čtyři třídy. Při nedostatku dětí ale byla jedna z nich před lety uvolněna právě pro potřeby Pastelky. Radní při svém posledním jednání řešili i otázku, co bude s nyní naplněnými třídami v případě, až „baby boom“ skončí. „Pokud nastane situace, že dětí bude naopak méně, nic rušit nebudeme. Naopak, vytvoříme třídu pro děti od dvou do tří let. Nejednalo by se přitom o klasické jesle. Přijímaly by se samostatnější děti, které už nenosí pleny,“ upřesnila Jiřina Galušková.
Jedna ze současných tříd mateřinky na Sídlišti je už dnes výjimečná, dochází do ní děti s lehčí i závažnější vadou řeči. Jejich učitelkami jsou logopedky.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace