Sladkovodní svět se otevřel, zatím bez tunelu

Sladkovodní svět se otevřel, zatím bez tunelu
Foto: sal
Modrá Zprávy 16 / 10 / 2012

U archeoskanzenu v Modré se lidem otevřel nový areál Živá voda, jenž je branou do podvodního světa živočichů, kteří žijí nebo žili v povodí řeky Moravy. Od pramenů potoků v Chřibech přes údolní část až po nížiny u ústí do Dunaje. Projekt za 25 milionů korun nemá v Evropě obdoby.
„Největším magnetem je samozřejmě tubus, který nádrž rozdělí na vodu pro teplomilné a chladnomilné ryby. Člověk se tak ocitne jakoby v teráriu a suchou nohou nakoukne do tajuplného světa sladkovodních ryb,“ prozradil starosta Modré, který s unikátním nápadem přišel před třemi lety. A nad jeho skicami kdekdo kroutil hlavou... „Říkala jsme si, že se zbláznil,“ přiznala třeba krajská radní Milena Kovaříková. „Ale starosta opět dokázal, že když si něco vezme do hlavy, tak to dotáhne do konce,“ řekla s obdivem Kovaříková.
Hlavní atrakci sladkovodního světa však návštěvníci zatím neuvidí. Do přirozeného prostředí ryb nenakouknou. Do osm metrů dlouhého a tři metry širokého podvodního tunelu totiž prosakovala voda... „Bohužel povolilo těsnění a kvůli tlaku jsme museli snížit hladinu vody o tři metry,“ posteskl si Miroslav Kovářík, starosta Modré a duše projektu. Kdy se šest a půl metru hluboká nádrž znovu naplní, je otázkou. „Už jsme závadu reklamovali a teď čekáme na přílet zástupce firmy z Anglie, která montáž akrylátového tubusu zajišťovala. Snad bude do čtrnácti dnů, maximálně tří týdnů všechno tak, jak má být,“ věří Kovářík.
V nádrži se i tak ale prohání pstruzi, lipani, střevle, kapři, úhoři, sumci i čtyři druhy jeseterů, včetně největší sladkovodní ryby  na světě,  kterou je vyza velká. Vstupní branou do vodní říše je expoziční budova se dvěma podzemními patry, v prvním je tubus, ve druhém prosklené okno. „Součástí budovy je i místnost pro promítání výukových programů na telestěnách, dotyková výstava ryb a obojživelníků, kterou doplňuje i Braillovo písmo, a foyer zdobí fotografie Petera Áče ze Slovenska, jednoho z nejlepších fotografů sladkovodního světa v Evropě,“ prozradil Kovářík.

autor: PETR ČECH

Galerie

Živá voda v Modré

Živá voda v Modré

16 / 10 / 2012
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace