Slepá ramena Moravy ožijí, změní se v přírodní atrakci!
Foto: Ilustrační foto / Na změnu čeká také Čerťák, který je oblíbeným cílem procházek a výletů.
Slepá ramena řeky Moravy ve Starém Městě ožijí, promění se v atraktivní přírodní lokalitu! Čerťák, Zasypané, Vytrávené a Přední a Zadní Morávka spolknou 200 milionů korun, stavební práce na obnově ekosystému před 80 lety odstavených ramen potrvají minimálně tři roky a dotknou se rybářů i zahrádkářů, kteří v území mají postavené chatky.
Ze slepých ramen odtěžíme nánosy, z břehů odstraníme nepůvodní druhy dřevin, za které vysadíme nové, a obnovíme mokřady. Z území dohromady vytěžíme šestašedesát tisíc kubíků sedimentu a zeminy, prozradil v kostce Radek Fojtík, předseda zapsaného ústavu Slepá ramena, který za projektem stojí. Většina vytěžených nánosů skončí na pozemku města mezi Zadní a Přední Morávkou u Kunovského jezu, kde investor následně vysadí stromy. Iniciativu vítáme, slepá ramena nejsou v dobrém stavu. Jejich revitalizací jsme se ostatně zabývali už od roku 2002, dokonce jsme měli požehnání Povodí Moravy i stavební povolení, jenže z realizace nakonec sešlo kvůli vysoké dotační spoluúčasti města, reagoval Josef Bazala, starosta Starého Města. Zapsaný ústav měl v boji o dotaci větší štěstí, injekce ze Státního fondu životního prostředí totiž náklady pokryje do poslední koruny.
Kolem slepých ramen má radnice minimum pozemků, některé vlastní město Kunovice, ale většina je v soukromých rukách. Revitalizace se určitě dotkne rybářů, kteří zde mají chovné revíry, a zahrádkářů, kteří si kolem slepých ramen postavili chatky, jejichž původ však vzbuzuje spoustu otazníků…, poznamenal Bazala.
Stavaři aktuálně protahují vpust (u Čerťáku) a výpust (za Kunovským jezem) do řeky Moravy. Jakmile ramena propojíme s řekou, začne jimi protékat voda, čímž se výrazně zlepší jejich stav a zároveň otevřeme cestu i rybám a dalším živočichům. Ale nepůjde o žádný velký průtok, počítáme s půl kubíkem za sekundu, při stoupání Moravy pak maximální s dvěma kubíky, prozradil Fojtík. V lokalitě tak vzniknou tůně, plné zvláště chráněných druhu živočichů a ryb.
Revitalizace je naplánovaná na čtyři roky. Určitě se pokusíme stavbu zkrátit, ale jsme omezeni vegetačním klidem. Každopádně do odsávání prvních kubíků sedimentu se pustíme už na podzim a věřím, že do tří let všechno dokončíme, je optimistou Fojtík.