Slivovice podraží!

Slivovice podraží!
Foto: kremecek.com  /  Veselé etikety na slivovicu.
Slovácko Zprávy 10 / 12 / 2008

Pravá slivovice se letos zřejmě stane hodně vyhledávaným artiklem. Trnky totiž, až na malé výjimky, nezarodily. Bečky pěstitelů proto zaplnila převážně jablka. Vzniklý kalvados je sice považován také za dobrou pálenku, nicméně kvalitě slivovice se bohužel nevyrovná. S největší pravděpodobností se proto dá očekávat, že cena slivovice se vyšplhá nahoru.
„Pracuji tady už dvacet jedna let a musím říct, že tak slabou sezónu jsem ještě nikdy nezažil. Trnky nejsou skoro žádné. Pálíme tak téměř výhradně jablka, hrušky nebo mirabelky,“ řekl Alois Cablík z Babic, kterému přizvukují i pracovníci z dalších pálenic.
„S trnkami je to slabší. Na druhou stranu je pravda, že se letos v naší oblasti urodilo hodně jablek. Nejčastější pálenky tak u nás vznikají právě z nich. Dost se ovšem pálí i z broskví, meruněk a třešní,“ přidal svůj postřeh Stanislav Doupovec z pálenice ve Veselí nad Moravou. A do třetice informace z Kunovic:
„Je to rok od roku horší. Lidé vozí to, co mají, hlavně jablka, ale je toho čím dál tím míň,“ tvrdí Josef Grebeň z kunovické pálenice.
Poněkud nepřehledná situace je zatím na Horňácku, kde jediná oficiální pálenice, která fungovala v Kuželově, zanikla již před dvěma lety kvůli úmrtí jejího majitele. Informace tak mohou podávat jen samotní pěstitelé, kteří jsou ovšem většinou skoupí na slovo. Světlou výjimkou byl Josef Maňák z Louky: „Trnky letos prakticky nemám. Tu trochu, co jsem letos sklidil, jsem mohl leda tak nechat manželce na povidla. Jablek jsem měl však naštěstí dost, takže aspoň něco bude...“
Horňáci vozí v posledních letech kvasy především do Veselí nad Moravou, Vnorov a Boršic u Blatnice. Jak však většina z nich říká, pálenice prý není zapotřebí.
Jednou z mála výjimek, kde se modrému ovoci letos dařilo, jsou Boršice u Blatnice. Tvrdí to alespoň Martin Žufánek z rodinného lihovaru Žufánek. „Je to paradox, ale trnek máme letos dost. Přitom v nedalekém Dolním Němčí to s nimi bylo velmi špatné. U nás se nedařilo jen meruňkám.“
Trh na zprávy z pálenic zatím nereagoval. Dá se však předpokládat, že již brzy cena slivovice vyletí nahoru. Cena ostatních pálenek by se měla držet přibližně ve stejné výši jak dosud. 

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace