Slovácké divadlo je zachráněno, radnice se dohodla na „nekonečném“ pronájmu

Slovácké divadlo je zachráněno, radnice se dohodla na „nekonečném“ pronájmu
Foto: archiv  /  Radnice se v nájemní smlouvě zaváže i k nezbytným inveticím, ročně na ně uvolní 2,7 milionu korun.
Uherské Hradiště Zprávy 23 / 09 / 2025

Hercům Slováckého divadla spadl kámen ze srdce. Radnice v Uherském Hradišti po zdlouhavých jednáních dospěla k finální podobě nájemní smlouvy s Tělocvičnou jednotou Sokol, vlastníkem budovy na Tyršově náměstí. Nájemní vztah uzavřou od 1. října na dobu neurčitou, město se současně zavázalo k nezbytným investicím.

Kdyby dohoda nespatřila světlo světa, divadelní ansámbl si na základě předchozí nájemní smlouvy 30. září balí kufry… To však nebylo v zájmu města, divadla, ani sokolů. A tak šlo jen o nastavení pravidel nájemní „trojdohody“. „Nová smlouva reflektuje provozní požadavky divadla i nezbytné investice do objektu. Je výsledkem jednání všech tří stran, které se dohodly na podmínkách dalšího užívání v souladu s veřejným zájmem i zájmy vlastníka nemovitosti,“ informoval na zastupitelstvu Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

Budova divadla je vlastnictvím TJ Sokol, aktuálně už ale vykazuje značné technické opotřebení a vyžaduje rozsáhlé investice, ať už do zajištění provozuschopnosti nebo odpovídajícího zázemí pro Slovácké divadlo. Nezisková organizace však nemá na nezbytné opravy a rekonstrukce dostatečné prostředky. Stěhování divadla do jiných prostor je nereálné, má totiž specifické nároky na provoz, vybavení i komfort návštěvníků. Nedostatek finančních prostředků města pohřbil zvažovanou rekonstrukci Klubu kultury za 280 mil. i výstavby nového divadla za 400 milionů. Jedinou možností, jak oříšek rozlousknout, tak zůstalo uzavření dlouhodobého nájemního vtahu s vlastníkem objektu.

Historie fungování divadla v objektu na Tyršově náměstí sahá až do totality. „Po revoluci byl nájem jen symbolický a budova chátrala. Až s podepsáním právě končící nájemní smlouvy se město zavázalo k určitým investicím. I když je nakonec všechny nezrealizovalo, ve finále do objektu investovalo ještě více finančních prostředků. Vypořádání jsme tak hodili za hlavu a udělali za starou smlouvou tlustou čáru. Začínáme od nuly,“ prohlásil Blaha.

Radnice ročně zaplatí nájemné 1,3 milionu korun, uhradí investice do vybavení divadla, energie, vodu, odpady a maximálně 500 tisíc korun za běžné opravy. Město navíc každý rok z rozpočtu uvolní 2,7 milionu korun na opravy a investice do budovy divadla. „Na podzim vždy upřesníme investice na příští rok, případné nevyčerpané prostředky převedeme do nově zřízeného fondu oprav. Když opravy povedou ke zhodnocení budovy, při skončení nájmu má město nárok na odpovídající kompenzaci,“ upřesnil starosta s tím, že prioritou je havarijní stav střechy. Město se zavázalo, že její opravu zahájí do pěti let.

Smluvní strany mají právo výpovědi, město kdykoliv bez udání důvodu s výpovědní lhůtou 18 měsíců a sokolové pouze při podstatném porušení smlouvy ze strany nájemce.

Tagy článku

TOPlist