Slovácké divadlo může přijít o 19 milionů!

Slovácké divadlo může přijít o 19 milionů!
Foto: ilustr.
Uherské Hradiště Zprávy 06 / 09 / 2012

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti možná čekají chudé roky. Jestli projde návrh státního rozpočtu na příští rok, přijde o 19 milionů korun! A to představuje skoro dvě třetiny rozpočtu jedné z nejlepších scén na Moravě. Město proto podniká veškeré kroky, aby katastrofický scénář odvrátilo. Herci věří, že divadlo politici na holičkách nenechají…
„Jestli přijdeme o skoro dvacet milionů, tak to zabalíme a půjdeme odpovědným poděkovat k volbám. Ale politici nás ujišťují, že všechno dobře dopadne a peníze seženou. Divadlo zkrátka padnout nenechají,“ reagoval Josef Kubáník, mluvčí divadla.
Jádro problému je podle radnice v novém zákonu o rozpočtovém určení daní. „Obce sice vyinkasují více peněz na jednoho obyvatele, nicméně nikdo už neříká, že si polepší na úkor neinvestičních dotací, které stát jako mávnutím kouzelného proutku zrušil,“ vysvětlil Stanislav Blaha, místostarosta Uh. Hradiště, které je zřizovatelem Slováckého divadla. Státní rozpočet už s hradišťským divadlem prostě nepočítá, v dané kolonce je místo obvyklých 19 milionů velká nula. Divadlo přitom ročně hospodaří s částkou zhruba 30 milionů korun. „Jeho aktivity by se výrazně utlumily. Ale ještě máme čas návrh zákonodárců změnit. Už vyvíjíme aktivity, abychom si případně vynutili aspoň postupné snižování dotace,“ ujišťuje Blaha.
„Žádné kroky ještě nechystáme, demonstrace v ulicích určitě není na pořadu dne, protože máme spoustu práce - zkoušíme, hrajeme. Odpovědnost je na bedrech politiků. Ale za všechny můžu garantovat, že když se začneme cítit ohroženi, tak se hlasitě ozveme,“ zdůraznil Kubáník, který sází i na podporu diváků. „Osm tisíc předplatitelů a devadesát tisíc každoročních návštěvníků, to už je pořádný dav,“ poznamenal tiskový mluvčí.
Uherské Hradiště letos uvolnilo z rozpočtu na provoz divadla 3,6 milionu korun, o rok dříve 2,8 milionu.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace