Slovácké divadlo rozdalo výpovědi, sedm herců oběťmi pandemie a soběstačnosti!

Slovácké divadlo rozdalo výpovědi, sedm herců oběťmi pandemie a soběstačnosti!
Foto: Facebook  /  Slovácké divadlo se stalo obětí pandemie a soběstačnosti, škrty odneslo sedm herců.
Uherské Hradiště Zprávy 29 / 03 / 2021

Slovácké divadlo uteklo hrobníkovi z lopaty. Jeho záchrana si však vyžádala krutou daň! Sedm herců dostalo v pátek výpověď, musí si najít novou práci. Propouštění je odrazem covidové krize, kdy divadlo prakticky rok nehraje a nemá příjmy. Kdyby vedení vyhlášené scény nesnížilo mzdové náklady, v říjnu se uzavře nadobro…

„Slovácké divadlo je první obětí covidu, v předchozích letech jsme si vydělali 35 procent rozpočtu. Jenže když nehrajeme, peníze prostě chybí. Doplatili jsme tak na soběstačnost, která byla nad republikovým průměrem,“ komentoval nastalou situaci Josef Kubáník, herec a mluvčí Slováckého divadla, kterému hrozily dva scénáře. Škrty, nebo říjnové uzavření.

Vyhrála první varianta. Jelikož divadlu chybí třetina rozpočtu, vedení rozhodlo o třetinových škrtech. Snížilo počet plánovaných premiér ze šesti na čtyři a propustilo třetinu uměleckého souboru. „Mzdové prostředky představují 75 procent nákladů, což je šílený. Dohnala nás pandemie a naše vysoká soběstačnost,“ potvrdil Lukáš Kopecký, umělecký šéf Slováckého divadla, s tím, že ještě v roce 2019 byla soběstačnost divadla 38 procent, loni už pouze 18… „A navíc ještě máme spoustu závazků z loňského roku, lidem dlužíme představení, za která už zaplatili. Ještě tři čtvrtě roku tak budeme hrát zadarmo, nebudeme vydělávat,“ připomněl Kopecký.

Na „černé listině“ se ocitly herečky Monika Horká, Jaroslava Tihelková, Anna Pospíchalová, Alžběta Mahdalová a herci David Macháček, Petr Čagánek a Martin Hudec. Všichni podepsali výpověď dohodou a dostanou odstupné. Do důchodu ještě odchází nápověda Zuzana Zvěřinová. „Moc mě to mrzí a bolí, asi chápu, jak se po tolika letech ve Slováckém divadle cítí, ale rolí pro nejstarší dámy moc není. Ale jako zodpovědný hospodář jsem se na situaci musel podívat reálně, dlouhodobě pro ně práce nebude a nemůžeme si dovolit platit herce, kteří nehrají,“ komentoval propuštění hereckých stálic Kopecký. Třeba Horká v něm strávila 36, Tihelková 26, Pospíchalová 19 let… „Ale to neznamená, že úplně končí, všem jsem hned nabídl licenční smlouvu, minimálně do dohrání zkoušených inscenací. Chci, aby zůstali součástí divadla, jen půjde o spolupráci na jiné bázi,“ doplnil Kopecký, který vybírání herců, s nimiž se rozloučí, přirovnal k Sofiině volbě… „Licenční smlouvu má uzavřenou třeba i Vladimír Doskočil, který je jinak už v důchodu. Zkrátka už nepobírá stálý plat, ale je placený za odvedenou roli,“ poznamenal Kubáník. Jak často se na divadelních prknech objeví, jim však nikdo neslíbí, takže je čeká hledání si nového zaměstnání, pravidelného zdroje příjmů.

Vyhazov sedmi hercům Slováckého divadla, příspěvkové organizace města, nadzvedl ze židle opozičního zastupitele Jana Zapletala. „Je to hrozná blamáž a ostuda, vždyť divadlo má zajištěné stoprocentní financování schváleným rozpočtem minimálně na letošní rok, přičemž případné výpadky jsou kryty stomilionovou půjčkou,“ prohlásil Zapletal. „Je pravda, že z města máme stejný příspěvek, ale ve vzduchoprázdnu visí dotace z ministerstva kultury, která byla loni 8 milionů korun. Jeho výše se vypočítává z aktivit divadla, které jsou však aktuálně prakticky nulové,“ reagoval Kubáník.

Divadelní pokladna je podle něj zkrátka prázdná, chybí v ní zhruba 5 milionů korun. „Jestli v září nezvedneme oponu, přijdou další škrty. Úspory se stále hledají, ale už není moc kde brát, už jsme okleštění až na dřeň,“ zdůraznil Kubáník.

Město Uherské Hradiště do uzávěrky na e-mailové dotazy DOBRÉHO DNE nereagovalo. „Tak jen doufám, že škrty jako ve Slováckém divadle radnice připravuje i v ostatních organizacích jako je aquapark, Klub kultury nebo infocentrum,“ vzkázal vedení města Zapletal.

Tagy článku

TOPlist