Slovácko na suchu. V Karpatech mají jen vodu, která teče z kopců

Slovácko na suchu. V Karpatech mají jen vodu, která teče z kopců
Foto: sal  /  Starosta Březové Josef Trecha zahajuje každý den sledováním speciálního programu, který ukazuje úbytek vody v předešlé noci.
Březová Zprávy 06 / 07 / 2017

Kdybych nevěděl, že sedím v pracovně starosty Březové Josefa Trechy, tak bych při odpovědi na otázku „Kde jste a co vidíte na monitoru?“ odvětil, že nejspíš v pracovně hydrologa a sleduju aktuální stav na vodních tocích v regionu. Starosta Trecha má každé ráno nevšední práci. Za pomoci speciálního programu zjišťuje, kolik vody v obci za noc ubylo. Na obrazovce den co den sleduje „obrázek“, který laikovi připomíná kardiogram. Ve skutečnosti jde o detailní přehled situace na několika vodoměrech rozmístěných po celé obci, které jsou napojeny na čidla měřící průtok vody v jednotlivých větvích. „Situaci kontroluju denně. Musíme vědět, jestli se nám někde voda neztrácí,“ říká Josef Trecha.
Pokud se domníváte, že starostův „ranní rituál“ je poněkud přehnaný, jste na omylu. V případě Březové jsou zprávy o stavu spotřeby vody životně důležité. Malá obec v Bílých Karpatech je totiž na seznamu míst, která se už několik let potýkají s nedostatkem vody. Přívlastek „akutní“ přitom platí už čtyři léta za sebou.
Problémy s nedostatkem vody by měl významně potlačit nový vodojem, s jehož stavbou už v obci začali. „A hotovo chceme mít už letos na podzim,“ potvrdil Josef Trecha s tím, že stavbě pomáhá státní dotace za 4,713 milionu korun. „Současný vodojem už nevyhovuje požadavkům, ten nový bude jedenkrát tak velký. Změna je nutná také proto, že nám v případě poruchy pomůže vydržet tři nebo čtyři dny bez vody.“
Bez nadsázky na suchu se už v Březové ocitli. „Vzpomínám si, že se najednou setkaly tři negativní faktory. Panovalo sucho, v lese došlo k poruše na přivaděči vody a k tomu bylo venku horko, také lidé se víc sprchovali a napouštěli si bazény. Na druhý den ráno byl vodojem prázdný,“ vrací se Josef Trecha o rok zpět. „Nemohli jsme najít příčinu závady, nakonec přijel odborník z vodáren v Hodoníně, který našel únik vespod potrubí,“ vzpomíná jeden z obyvatel. A jeho kamarád doplňuje: „Bylo to strašné. Po horké noci jsem přišel do sprchy a z kohoutku ani kapka. Tak to trvalo bezmála dva dny…“
Březová patří k místům, kde se vodu vůbec nepodařilo nalézt. Nanajdete tady žádný vrt, jen jímače vody ze země, která následně končí v potoce. „Vodu bereme samospádem z kopců,“ popisuje Josef Trecha. „V minulosti jsme si objednali geologický průzkum, ale naleziště objevené v lokalitě fotbalového hřiště by nám nedalo ani tolik vody, kolik najímáme…“
Nejbližší vodovodní řad je v Suché Lozi, ale připojit se, to je téměř nemyslitelné. „Navzdory velkým výškovým rozdílům mezi obcemi by to technicky možné bylo. Jenomže kde vzít peníze? Jednalo by se o stavbu, která by si vyžádala náklady za možná i více než sto milionů korun. A na to nemáme,“ říká starosta, jehož obec hospodaří ročně s maximálně dvaceti miliony.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist