Smělý plán: obec bez drátů, sloupů a web zdarma

Smělý plán: obec bez drátů, sloupů a web zdarma
Foto: ilustr. web
Drslavice Zprávy 09 / 12 / 2016

„Představa vesnice vyčištěné od drátů a betonových sloupů je lákavá. Možná, že tento nápad nakonec zrealizujeme. Příprava sice bude zdlouhavá, ale pokusíme se o to.“ Takové jsou plány starosty Drslavic Rostislava Mihela do dalších let. I když jde zatím o záměr bez pevného data i odhadu nákladů, starosta se jím netají. Naopak.
Pokud by se tedy čas posunul o dva nebo tři roky dopředu a obec by už měla v ruce souhlas všech vlastníků dotčených pozemků, co by se v Drslavicích dělo? Na kabelizaci, tedy stažení soustavy nízkého napětí pod zem, by navázalo i položení optického kabelu. Obyvatelé Drslavic by pak jako první na Slovácku získali internetové připojení zdarma.
Že nejde jen o bláhový sen, potvrzuje starosta Rostislav Mihel touto poznámkou: „Částka deset nebo patnáct tisíc korun, kterou by obec platila za internet paušálně každý měsíc, není položkou, která dokáže ohrozit rozpočet. Je to sice vizionářské, ale uměl bych si to reálně představit.“
Starosta Mihel se dlouhodobě netají záměrem zavést internet zdarma. Výkopové práce spojené se stahováním drátů nízkého napětí pod zem by tomu daly velkou příležitost. „Jednoznačně bychom při jednom výkopu položili také optický kabel. Jsme sice na začátku úvah, ale realizace by mohla vypadat i tak, že obec by na oplátku za souhlas s kabelizací garantovala všem obyvatelům vysokorychlostní připojení na web s tím, že nikdo nebude platit ani korunu,“ shrnul Rostislav Mihel.
Není vyloučeno, že debata o kabelizaci nízkého napětí a pořízení optického kabelu začne v obci už v průběhu nadcházejícího roku 2017.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist