Šmolcův kříž ukrýval mlýnské kameny

Šmolcův kříž ukrýval mlýnské kameny
Foto: archiv  /  Mlýnský kámen z Jankovic
Jankovice Zprávy 25 / 07 / 2012

Na „zlatý poklad“ narazil při restaurování Šmolcova kříže v Jankovicích kameník Zdeněk Habáň z Huštěnovic. Když památku místního významu z roku 1876 demontoval, našel pod ní uschované dva velmi zachovalé středověké mlýnské kameny. O nález už projevilo zájem Slovácké muzeum.
„Je to obrovské překvapení. Kdo by čekal, že jako základ pro kříž předkové použijí mlýnské kameny. Jsou přitom v dobrém stavu, jen nesou známky mletí obilí,“ říká František Šimek, starosta Jankovic. Mlýnské kameny jsou s největší pravděpodobností z jankovického mlýna, který zde stál už někdy kolem roku 1700. Zanikl však krátce před první světovou válkou.
„Kříž už volal po restaurování dlouho, ale až letos jsme dostali dotaci čtyřicet tisíc od Zlínského kraje. Kdyby nepřišla, mlýnské kameny zůstanou v zemi na věky věků,“ děkuje do krajského města Šimek, který po nálezu kontaktoval Slovácké muzeum. „Kameny jsou aktuálně v restaurátorské dílně, kde se ještě vyčistí, a pak je předáme muzeu,“ doplnil Šimek.
„Ještě jsem je neviděl, ale co mám zprávy, jde o starší středověké mlýnské kameny na drcení obilí. Od obce je získáme darem do našich sbírek,“ potvrdil Miroslav Vaškových, vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace