Socha Olšavy: Nechat, odstranit?

Socha Olšavy: Nechat, odstranit?
Foto: fab  /  Socha Olšavy patří k náměstí 1. Máje desítky let. Přežije i rekonstrukci náměstí?
Uherský Brod Zprávy 10 / 02 / 2011

K brodskému náměstí 1. Máje patří i kašna, v níž leží už desítky let socha ženy „Olšavy“. Osud sochy s netypicky zvýrazněným pozadím je však nejistý. Zatímco starší generace proti odstranění letitého symbolu nic nenamítá, mladí jsou naopak pro jeho záchranu.
„Jen ať to zmizí. V kašně stejně nebývá voda, ale jen odpadky,“ myslí si například seniorka Věra Záhorská, jedna z obyvatelek sídliště. Opačný názor však překvapivě zastává mladší generace. „Podle mě je ta socha symbol Máje. Samozřejmě bych také zrušila nevzhlednou kašnu, ale sochu bych nějak do opraveného náměstí zakomponovala,“ domnívá se dvacetiletá Hana Němcová.
?Radnici tak čeká nelehký úkol. Společně s projektanty musí vyjít vstříc rozdílným požadavkům občanů největšího brodského sídliště.
„Rozdílné názory na sochu mě překvapily. Zřejmě je to tím, že starší lidé ji mají spojenou s dobou socialismu, kdežto pro mladé už je to jen socha, kterou na Máji vídají od dětství,“ domnívá se Jan Hrdý, místostarosta města.
?O podobě rekonstruovaného náměstí se v současné době vedou debaty. Investorem totiž nemá být  jen samotné město, ale také majitel obchodního domu Máj. „Před lety, když budovu kupovali, tak nám tento příslib dali. Zatím se k tomu znají, tak předpokládám, že se domluvíme. Stejná společnost má záměr rekonstruovat i objekt, kde sídlilo ekocentrum pro potřeby katolické základní školy,“ prozradil Petr Vrána, místostarosta Uh. Brodu. Fakt, že o budoucnosti sochy ještě není definitivně rozhodnuto, potvrdil i vedoucí brodského odboru investic Robert Vráblík. „Další osud této sochy budeme řešit na jednáních zabývajících se novou podobou tohoto náměstí,“ sdělil Vráblík.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace