Socha sv. Anny měla namále
Foto: sal / Rudoarmějec na podstavci památníku Rudé armády září novotou.
Radnice v Kunovicích se pustila do opravy památek, příliš však nezchudla
Hned tři památky v Kunovicích si vzal do parády restaurátor a vrátil jim důstojnou tvář. Zub času, klimatické podmínky ani paraziti jim už další ránu nezasadí, památník Rudé armády, památník obětem II. národního odboje i socha sv. Anny z roku 1904 září novotou. Jejich restaurování si vyžádalo bezmála 190 tisíc korun.
Jako první přišel na řadu památník Rudé armády, jehož neutěšený stav ležel na srdci představitelům konzulátu Ruské federace. Jejich prodlouženou rukou se stal Evropský polytechnický institut (EPI), který ve spolupráci s Ruskou ekonomickou akademií G. V. Plechanova v Moskvě opravu inicioval. Památník je na seznamu kulturních památek a opravu už potřeboval, takže jsme nabídkou konzulátu nepohrdli. Restaurátor vyčistil pomník od černé uhlíkové krusty, biologického napadení i mechanického poškození, informoval Jiří Vařecha, starosta Kunovic. Pomník s rudoarmějcem z dílny akademického sochaře Jana Habarty byl odhalen 28. října 1946. Jeho restaurování přišlo na bezmála 54 tisíc korun. Finanční dar padesát tisíc korun věnoval na opravu EPI, podotkl Vařecha.
Novým kabátem se pyšní i památník obětem II. národního odboje, který vzdává úctu padlým občanům Kunovic. Postůjte a vzpomeňte popravených, umučených a padlých, kteří v druhém národním odboji položili životy za vlast. Čest jejich památce, je vryto zlatým písmem do černé žulové desky. Oprava spočívala ve vyčištění černého povrchového filmu, odstranění biologických nánosů mechů, lišejníků. Restaurátor Tomáš Kopčil z Bílovic doplnil i zvětralé části kamenné masy, pravil první muž Kunovic. Oprava si vyžádala 37 tisíc korun, Zlínský kraj poslal do Kunovic dvacetitisícovou dotaci.
Avšak co se týče nákladů, tak oba památníky strčila do kapsy socha sv. Anny (ve skutečnosti sousoší sv. Anny a Marie - pozn. autora) u hlavní křižovatky, pocházející z roku 1904. Spolkla totiž skoro 97 tisíc korun. Socha sice není kulturní památkou, ale je mimořádná nejen po stránce umělecké, ale také tématem a výskytem. V kraji podobnou plastiku nenajdete, zdůraznil Vařecha. Záchranu sochy proto radní nebrali na lehkou váhu, dokonce uspořádali velikonoční koncert vážné hudby, jehož výtěžek (2 100 korun) byl určen na opravu. Jelikož vyčištění díla od černé uhlíkové krusty a biologického nánosu odhalilo závažný stav sochy - praskliny a nesoudržnosti materiálů, práce se prodloužily. Ideální řešení hledalo několik odborníků z řad památkářů a statiků, výsledek je však potěšitelný, doplnil starosta. O financování se ze 75 procent postará ministerstvo pro místní rozvoj, zbytek je v režii mikroregionu Dolní Poolšaví.