Sociální cítění má po mamince, v pěti letech si hrála se seniory

Sociální cítění má po mamince, v pěti letech si hrála se seniory
Foto: Lenka Fojtíková  /  Nikola Novotná je šéfkou Domácí pečovatelské služby Charity Uherské Hradiště.
Uherské Hradiště Zprávy 27 / 03 / 2022

I když má teprve šestadvacet, má za sebou už „dvaadvacet let“ praxe v sociálních službách. Nikola Novotná totiž od pěti let chodila pravidelně do domova pro seniory, kde její maminka pracovala jako sociální pracovnice. A tak asi nikoho nepřekvapí, že dnes šéfuje středisku Domácí pečovatelské služby Charity Uherské Hradiště.

„Když byly prázdniny nebo nějaké jiné volno, maminka mi sbalila do batůžku papučky a jely jsme autobusem do práce. Vůbec mi nevadilo brzké ranní vstávání, představa, že budu s mamkou v práci, pro mě byla velká věc,“ vzpomíná s úsměvem na předškolní léta Novotná. V domově se poprvé setkávala se starými a mnohdy nemocnými lidmi, společné chvíle se jí navždy zaryly do srdce. „S klienty jsem si povídala, hrála různé hry, ale taky jsem roznášela poštu. Senioři brali povídání s malou holčičkou jako zpestření, měli děti rádi a já se s nimi cítila dobře. Moc ráda na to vzpomínám,“ svěřila se sympatická žena, které později získala i nové zkušenosti. Maminka totiž přešla na pracoviště pro osoby s tělesným i mentálním postižením. „V dospívání jsme si tak uvědomila, že jsou součástí naší společnosti, zaslouží si nejlepší péči, respekt a úctu, i když jsou jiní. Prožila jsem s nimi sportovní hry i tábory,“ říká Novotná.

Po základní škole odmaturovala na Střední škole pedagogické a sociální ve Zlíně se zaměřením na předškolní a mimoškolní pedagogiku. Až při studiu vysoké školy na Baťově univerzitě ve Zlíně, kde absolvovala magisterské studium sociální pedagogiky, se vrátila k oboru, který má zarytý pod kůží od útlého dětství. Se specializací sociálního pracovníka se přihlásila do výběrového řízení na pozici vedoucí charitní Pečovatelské služby a uspěla. Ve čtyřiadvaceti letech se tak postavila do čela jedné z nejstarších služeb uherskohradišťské Charity s bezmála 40 podřízenými. „Co bylo nejnáročnější? Hlavně všechno ustát a především udržet kvalitní chod služby. Důležitá je nejen spokojenost klientů a jejich rodin, ale i zaměstnanců, práce je musí naplňovat. Dnes mě berou i dlouholeté stálice z řad pečovatelek, čehož si moc vážím,“ těší vedoucí zařízení, která se záhy po nástupu do funkce potýkala s dopady covidové pandemie. „Nikdo zpočátku nevěděl, co dělat, jak postupovat. Vládní nařízení se měnila ze dne na den. Stále všichni zdůrazňovali, že sestřičky v ostatních pomáhajících profesích bojují v první linii, ale my jsme na tom byli úplně stejně. Na nás se však zapomnělo. Pečovatelky chodily do rodin, kde jim nepřiznali, že je někdo nemocný, takže nákazu přenášely i na své blízké. Měli jsme obavu, aby kvůli nezodpovědnosti některých klientů covid nedostali i další klienti, bylo to velmi náročné,“ připomněla Novotná, ze které energie přímo srší.

Jak si dobíjí baterky? „Když mně to vyjde, ráda chodím plavat a v poslední době se odreaguju při vaření,“ prozradila Nikola Novotná, která práci v sociálních službách považuje za poslání.

Tagy článku

TOPlist