Solární panely na více střech
Foto: iDobryDen.cz
Solární panel na střeše rodinného domu? Na Slovácku stále ještě velmi málo rozšířená záležitost, kterou lidé zahlédnou nejspíš jen při listování v katalogu cestovních kanceláří nabízejících zájezdy například na Krétu. To se však nelíbí ministerstvu životního prostředí. Chce tento ekologický zdroj energie co nejvíce prosadit a nabízí na něj rodinám dotace. Podle zkušeností těch, co si už panely namontovali, je však nutné obrnit se trpělivostí při vyřizování všech potřebných formalit.
Ušetřit za plyn, uhlí, dřevo či elektřinu mohou všichni, kdo se rozhodnou investovat do solárních panelů. Na instalaci solárně-termických kolektorů, které slouží na přitápění a celoroční ohřev teplé vody, nabízí ministerstvo životního prostředí dotaci, kde zájemci mohou, při splnění podmínek, získat až polovinu uznatelných nákladů, sdělil tiskový mluvčí ministerstva Jakub Kašpar s tím, že jen pro první kvartál letošního roku ministerstvo uvolnilo částku čtyřicet milionů korun.
Investice do ekologie má ovšem jeden háček. Návratnost se i při započtení dotace počítá na desítky let. Investice na jeden dům se totiž může pohybovat až kolem dvou set tisíc korun a i při navrácení až poloviny nákladů jde stále o nezanedbatelnou částku. Málokdo se proto k montáži odhodlá. Jednou z prvních vlaštovek jsou manželé Vávrovi z Uherského Ostrohu, kterým se na dotaci, po půlročním vyřizování, vrátila asi třetina nákladů.
Solární panely jsme si nechali namontovat již před třemi lety a používáme je hlavně k ohřívání teplé vody a také k vytápění. Od jara do podzimu, a to hlavně v létě, je jejich účinnost vysoká. V zimě ovšem efektivita klesá, přiznala Anna Vávrová, podle které lze solárními panely ohřát v létě vodu ve třísetlitrovém bojleru až na devadesát stupňů Celsia. V zimě pak výhřevnost klesá. Teď máme vodu kolem padesáti stupňů, doplnila Vávrová.
Zájemci o ekologický zdroj energie mohou podle ministerstva životního prostředí využít i dalších možností jak získat dotaci. Dotační program na podporu obnovitelných zdrojů energie pro rok 2009 podporuje také náhradu kotlů na uhlí za nízkoemisní zdroje na biomasu nebo účinná tepelná čerpadla, doplnil Kašpar.