Soud vyslechne vyšetřující policisty, obnoví řízení?
Foto: prochlapy.cz / Pachové stopy jsou stěžejním důkazem, vedoucí k pachatelům loupežného přepadení v Uheském Hradišti.
Miloš Zezula a Martin Skalický, kteří si ozbrojené přepadení klenotnictví v Uherském Hradišti odpykávají tresty osm a pět let vězení, mají stále naději na obnovu řízení. Krajský soud ve Zlíně sice jejich návrhu zatím nevyhověl, ale ani jej nesmetl do koše. Jednání odročil na 7. ledna, kdy vyslechne další svědky.
Odsouzení se obnovy řízení domáhají s novými důkazy v kapse
Skalický se Zezulou od prvopočátku vinu popírají a zapřísahají se, že v době přepadení byli od Uherského Hradiště na míle daleko. Soud je však na základě uceleného řetězce nepřímých důkazů poslal do vězení, hlavně se přitom opíral o pachové stopy. „Kriminalisté jich na místě identifikovali pět, respektive osm. Nepřímé důkazy svědčí o jejich vině,“ prohlásil u krajského soudu Leo Foltýn, státní zástupce.
Obhájci odsouzených však ve středu u soudu vytáhli nový posudek zpracovaný Českou zemědělskou univerzitou v Praze, podle které nelze výsledky pachové identifikace považovat za věrohodné. „Je zcela zjevné, že identita pachatelů byla určena výhradně na základě pachových stop,“ zdůraznil Michael Bartončík, advokát Zezuly. Vězení jen za pachové stopy, dokonce i z předmětů, kterých se údajní pachatelé nedotkli, odmítá i Šalamoun, spolek na podporu nezávislé justice v ČR. „Jedná se o jeden z dalších případů těžko uvěřitelného selhání české justice,“ reagoval Šalamoun.
U krajského soudu na obnovu řízení vypovídali i další svědci. Jeden uvedl, že motocykl s pachateli ujížděl po činu směrem na Otrokovice, nikoliv na Brno, jak uvedla policie. Z výpovědi dalších vyplynulo, že loupež zorganizoval někdo jménem Novák.
Ozbrojené přepadení se stalo 8. září 2015, pachatelé vtrhli do zlatnictví v Hradební ulici v motorkářském oblečení s maskami a přilbami na hlavách. Zezula podle obžaloby vypáčil zásuvku a cennosti dával do tašky. Skalický bral zlato a šperky z vitrín. Když prchali, zranili dva odvážné svědky, kteří se jim postavili do cesty. Společně zabránili, aby si lupiči odnesli šperky za 1,2 milionu korun.
Zezula se Skalickým byli loni v únoru odsouzeni, tresty potvrdil i olomoucký vrchní soud. Jejich dovolání následně odmítl Nejvyšší soud. Líčení o obnově řízení zlínský krajský soud odročil na 7. ledna, kdy si mimochodem vyslechne i loupež vyšetřující policisty.