Spalovna je jen alternativa, zápach nepřipustíme

Spalovna je jen alternativa, zápach nepřipustíme
Foto: DV  /  Starosta královského města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.
Uherské Hradiště Zprávy 18 / 12 / 2019

Zastupitelé Uherského Hradiště dnes posvětí, nebo zavrhnou podpis memoranda o porozumění při výběru paliva pro CTZ. Hnědému uhlí zvoní umíráček, štafetu převezme plyn. S jeho vládou však hrozí i oživení spalovny, což vyvolává obavy. „Když se pro město ukáže jako nevhodná, tak ji nepostavíme,“ reagoval pro DOBRÝ DEN Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

Opravdu reálně hrozí, že uprostřed města vyroste malá spalovna ZEVO, která počítá se spalováním komunálního odpadu a kalů?

Ano, jedním z možných technologických řešení, které společně s MVV analyzujeme, je využití zařízení na energetické využití odpadu, takzvaného ZEVO. Jako palivo by používalo už dále netříditelný komunální odpad ve spojení se zemním plynem. Jde o jednu z možností, jak stabilizovat ceny tepla a za likvidaci odpadu platit v budoucnu co nejméně. Ale stále to je pouze jedna z možných variant, která se třeba ukáže pro Uherské Hradiště nevhodná. Nechceme primárně stavět ZEVO, hledáme nejlepší řešení, čím nahradit neekologické hnědé uhlí, jehož cena poroste.

V Memorandu, které mají v pondělí schvalovat zastupitelé, nic konkrétního o EVO spalovně není...

Variantu ale obsahuje. V jednom z bodů se totiž píše, že... „Kombinaci nově používaných paliv bude tvořit zemní plyn, (taktéž v rámci kogenerační výroby tepla a elektřiny), energetické využití lokálních paliv (produkovaných ve městě Uherské Hradiště) jako například biologicky rozložitelný odpad, tuhý komunální opad, či vodárenské kaly.“
Vybraný palivový mix pro teplárnu každopádně musí být v souladu s plánovanou koncepcí města  o odpadovém hospodářství.

Mají se tedy lidé bát, že prach vystřídá pach?

ZEVO je moderní technické zařízení, pro které platí velmi přísná legislativa. Povoleny jsou zcela minimální hodnoty emisí do životního prostředí a celková zátěž z jeho provozu, ať už jakákoliv, musí být zanedbatelná. A to se musí prokázat. Kdyby tedy mělo ZEVO páchnout, tak jej v Uherském Hradišti nepostavíme.

banner
TOPlist