Spalovna odpadu získala razítka, výstavba se blíží
Foto: www.ctz.enetiqa.cz / Výstavba ZEVO je součástí připravované modernizace teplárny v Mařaticích.
Spalovna komunálního odpadu v Uherském Hradišti má nejspíš definitivně umetenou cestičku. Společnost CTZ totiž v rámci procesu posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) získala od Krajského úřadu Zlínského kraje kladné stanovisko. Výstavba ZEVO je součástí připravované modernizace teplárny v Mařaticích.
Kraj dokumentaci EIA posuzoval už podruhé, před rokem ji teplárně vrátil, vykazovala totiž spoustu nedostatků a navíc dostatečně nevyužívala nejmodernější dostupné technologie. CTZ se však s požadavky vypořádala a ve středu dostala potřebné „razítko“.
Kladné stanovisko je podle Kamila Ondry, jednatele společnosti CTZ, prvním z velkých milníků v přípravě výstavby ZEVO a zároveň potvrzením o jeho zanedbatelném vlivu na životní prostředí ve městě. „Za poslední dva roky jsme prošli řadou diskuzí a jsem rád, že naše závěry o minimálním vlivu potvrdil i nezávislý, státem autorizovaný odborník a máme finální stanovisko od krajského úřadu,“ prohlásil Ondra.
Spalování uhlí tak vystřídá výroba tepla ze zemního plynu a komunálního odpadu. Zařízení na energetické využití odpadů s kapacitou 15 tisíc tun odpadu ročně vyrobí pro obyvatele Uherského Hradiště polovinu tepla a teplé vody.
Společnost CTZ však musí dodržet sedmnáct podmínek, osm se týká přípravy výstavby ZEVO, šest samotné stavby a tři provozu zařízení. „Podmínky v rámci přípravy projektu směřují k předcházení a eliminaci potenciálních dopadů na životní prostředí, ve fázi stavby na minimalizaci prašnosti, hluku a znečištění navazujících komunikací a pro provoz jsou to požadavky na kontrolní měření hluku a emisí, včetně jejich kontinuální dostupnosti pro veřejnost,“ objasnil Ondra, který připomněl, že kombinaci technologií na zemní plyn a ZEVO doporučila studie odborníků VUT Brno. V listopadu 2021 ji následně posvětilo zastupitelstvo a v prosinci valná hromada společnosti CTZ.
Spalování odpadů v centru města přitom dlouhodobě kritizují obyvatelé i opoziční zastupitelé, v červenci 2020 dokonce ožila petice za čistě zemní plyn, kterou podepsalo 2 727 lidí.
Teplárna Mařatice ukončí spalování uhelného hruboprachu a přejde na spalování plynu ještě letos, zařízení na energetické využití odpadu spustí v roce 2028, tedy o dva roky dříve, než vstoupí v platnost zákaz skládkování komunálního odpadu.