Spalovna zdravotnického odpadu rozděluje obyvatele i zastupitele
Foto: ceh / Nemocniční spalovna
V Uherskohradišťské nemocnici má vyrůst nová spalovna nebezpečného zdravotnického odpadu. Její roční kapacita se nafoukne ze stávajících 350 na 1 000 tun, přičemž do města poputuje odpad ze všech krajských nemocnic. Úřední deska přitom oznamuje pouhou modernizaci… A tak obyvatelé logicky neskrývají obavy, šanci projekt ovlivnit mají ještě do 28. června.
„Oznámení o záměru se na úřední desce objevilo koncem května, ale skoro nikdo o tom neví… Vše se potichu zpracovalo a lidem se ani slůvkem nenaznačilo, že se něco chystá. V nemocnici přitom vznikne úplně nová spalovna s roční kapacitou tisíc tun a dvoupodlažní hala pro shromažďování odpadu z celého kraje,“ nechápe Jan Zapletal, zastupitel Uherského Hradiště. „Odpad se má svážet každý den, včetně sobot a nedělí, což kromě ohrožení životního prostředí zatíží už tak přetíženou dopravu,“ doplnil jeho kolega Antonín Seďa, který výstavbu spalovny zásadně odmítá.
Za projektem stojí Uherskohradišťská nemocnice, jejímž vlastníkem je Zlínský kraj. „ ,“ vysvětlil Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice.
Stávající spalovna nemocničních odpadů dosluhuje, v provozu je už od roku 1995. I když stavební záměr hovoří „jen“ o její modernizaci, ve skutečnosti v areálu špitálu vyroste úplně nová spalovna s moderní technologií, odpovídající i budoucím legislativním požadavkům a s kapacitou 1 000 tun za rok. Její přemístění (zhruba o 50 metrů - pozn. autora) vyžaduje výhledový stavební plán nemocnice, kdy mají v blízkosti stávající spalovny vyrůst laboratoře klinické biochemie a mikrobiologie, hematologie, plicní oddělení a patologie, což se neobejde bez dodržení hygienických limitů hluku. Ale hlavně, roční kapacita 1 000 tun je jednou z podmínek dotace… „Určitě nechceme, aby se za „rohem“ budovala spalovna pro celý kraj. Ať je u Malenovic, když si tam postaví novou nemocnici. Kdo má zdravý rozum, tak to nepodpoří,“ reagovala žena středního věku z nedalekého sídliště Štěpnice, kde žije na 5 tisíc obyvatel. „Obavy lidí chápu, ale nemyslím si, že je třeba mít strach. Spalovna a její provoz musí odpovídat zákonům a podmínkám EIA, která posuzuje vliv na životní prostředí. A mimochodem, auta znečišťují ovzduší ve městě daleko víc, než jej znečistí nová spalovna,“ domnívá se opoziční zastupitel Tomáš Janča. „Strach je opravdu zbytečný, technologie je tak daleko, že v žádném případě neohrozí životní prostředí. Auto je svými spalinami nebezpečnější a lidé jej parkují pod svými okny,“ tvrdí také Stanislav Zemek, lékař Uherskohradišťské nemocnice.
Třebaže existují obavy ze zatížení dopravy, kterou představuje dovoz odpadů z jiných nemocnic, návoz chemikálií a odvoz pevného zbytku po spálení, jsou podle záměru liché. Počet jízd vozidel totiž denně naroste asi o šest, což na ulici J. E. Purkyně navýší dopravu o 0,1 procenta.
„Spalovna v místech s velkou kumulací obyvatel je prostě nevhodná. I s ohledem na budoucí využití opuštěného areálu nemocnice pro bytovou výstavbu,“ zdůraznil Seďa, který je přesvědčený, že je nejvyšší čas svolat mimořádné zastupitelstvo. „Musíme vyjádřit svůj protest proti záměru,“ má jasno.
Stavební odbor sbírá připomínky ke spalovně až do 28. června.