Špatný spánek vás může i zabít. Pomoc nabízí spánková laboratoř
Foto: archiv Uherskohradišťské nemocnice
Špatně spíte, chrápete a cítíte se ráno unavení? Je čas navštívit Spánkovou laboratoř, která nově funguje v Uherskohradišťské nemocnici. Lékaři varují před podceněním problémů, nekvalitní spánek totiž podle vědeckých studií způsobuje mnohé zdravotní komplikace, včetně vysokého tlaku nebo mozkových příhod.
Jelikož nekvalitní spánek nejčastěji způsobují potíže související s dýchacím ústrojím, většina spánkových laboratoří funguje ruku v ruce s plicním oddělením. Provádíme vyšetření pomocí polygrafie. I když primárně cílíme na pacienty s plicními chorobami, jsme tu pro každého pacienta, který má pocit, že jeho spánek není osvěžující, je přerušovaný, má zástavy dechu nebo jen zvýšeně chrápe, uvedl Jiří Tihon, primář plicního oddělení Uherskohradišťské nemocnice, podle kterého nekvalitní spánek způsobuje zvýšenou únavu, sníženou pozornost, potřebu spát přes den… Organismus zkrátka jede pořád jen na půl plynu, vystihl trefně Tihon. S problémem se často potýkají chroničtí bronchitici, rizikem je ale také obezita. Pacient má totiž a priori problém s výměnou kyslíku. Jelikož navíc chrápe, má i desítky sekund trvající pauzy v nádechu, snížení hladiny kyslíku v krvi je tak masivní, což může způsobit až náhlou noční smrt nebo mozkovou příhodu, zdůraznil primář.
Hned ráno po probuzení mi padala hlava u snídaně. Jelikož vedu různá školení, těžkopádně jsem tvořila věty a po návratu domů hned usínala, což mělo samozřejmě dopad na chod domácnosti, svěřila se jedna z pacientek ze Starého Města, která má lehké astma. S nadměrnou únavou bojovala dlouhodobě. Život jí změnila až návštěva spánkové laboratoře, která prokázala nízkou saturaci kyslíkem. Z nemocnice si tak odvezla dva přístroje - masku na noční dýchání a výrobník kyslíku. Úplně se změnila má vitalita, zvládám spoustu věcí a neusínám přes den. Jen chodím na dechové rehabilitace a učím se správně dýchat, dodává pacientka.
Jak s problémy zatočit? Upravit dýchání během spánku. Pacient proto stráví den na nemocničním lůžku ve specializovaném pokoji, kde jeho dech a kvalitu spánku zaznamená přístroj. Z výsledků pak vyplyne léčba, možností je celá řada. Někdy stačí jen změna večerních návyků, třeba nepít před spaním alkohol, někdy ORL operace mandlí nebo měkkého patra a jindy pacient odchází s přístrojem a speciální maskou, kterou proudí pod tlakem vzduch a zajišťuje tělu dostatek kyslíku po celou noc, vysvětlil Tihon.
K návštěvě spánkové laboratoře není zapotřebí žádné doporučení, stačí si jen domluvit termín. Pracoviště teprve rozjíždíme, ještě nemáme smlouvy se všemi pojišťovnami, ale věřím, že do konce roku to zvládneme. Kapacitně jsme schopni vyšetřit dva pacienty týdně, prozradil doktor Pavel Tkadlec, který laboratoři šéfuje. Její služby aktuálně využívá padesát pacientů.