Spor mezi obcemi a krajem může vyřešit Rusnokova vláda
Foto: www.vlada.cz / Premiér Jiří Rusnok
Do sporu obcí se Zlínským krajem, který se navzdory desítkám písemných protestů a petic chystá vyhlásit v celkem 46 lokalitách přírodní památky a ochranná pásma, může vstoupit nečekaný hráč. Pokud získá důvěru, bude to Rusnokova vláda, která má obavy z dalšího svobodného hospodaření v lesích, na polích a vodních plochách rozptýlit.
Šlo by o významný posun v problému. Řešení spočívá v novele nařízení vlády o takzvané základní ochraně, která už dřív prošla legislativní radou vlády. Novela, která je po všech stránkách připravena, má schopnost naprosto zásadně změnit systém vyhlašování přírodních památek, říká Ivan Mařák, náměstek hejtmana a krajský radní pro územní plánování, životní prostředí a rozvoj venkova.
Podle Mařáka by se naprostá většina navržených památek v regionu měla dostat pod základní ochranu. Cílem je omezit výměru ochranného pásma pro ohroženou faunu a flóru pouze na místo, kde se prokazatelně vyskytuje. Právě rozloha navržených přírodních památek je jádrem problému, který už týdny hýbe několika slováckými obcemi. Nejde přitom o hrstku protestujících. Ne říkají přírodním památkám stovky majitelů soukromých pozemků.
Nejvíc námitek mají úředníci krajského odboru životního prostředí a zemědělství z Brodska.
V katastrech Bánova, Bystřice pod Lopeníkem a Suché Loze jde o chráněné území Remízy u Bánova. V okolí Šumic jsou v plánu rezervace Ovčírka, Údolí Bánovského potoka a Myšince. Na katastru Pašovic, Prakšic a částečně i Uherského Brodu má vzniknout chráněný Újezdecký les. Na Hradišťsku jsou největší výhrady proti rezervacím Kněžpolský les a Popovické rybníky.
Vůbec nejdál ve svých protestech zašli v Šumicích a Pašovicích, kde jejich starosta Jaromír Čáp otevřeně hovoří o nepřípustném omezení vlastnického práva, porušení Listiny základních práv a svobod a potlačení základních principů fungování demokratického státu. Újezdecký les se má změnit v přírodní rezervaci kvůli bourovci trnkovému.
Jestliže vám někdo omezí hospodaření na soukromém pozemku, za který platíte daň, tak něco nebude v pořádku, říká starosta Jaromír Čáp. Jde o jistou formu vyvlastnění. Neboť pokud vlastníte třeba ovocné stromy, které nově nebudete smět chemicky ošetřovat kvůli škůdcům, vaši zahradu to znehodnotí. Pozemek s takovým zatížením zkrátka neprodáte.
V Pašovicích připojili pod písemné námitky proti vyhlášení rezervace své podpisty také starostové blízkých Prakšic Josef Hefka, Břetislav Šuranský z Dobrkovic a Patrik Kunčar z Uherského Brodu. Mezi signatáři jsou také zástupci Zemědělského obchodního družstva Poolšaví, brodské společnosti Zemaspol či Honebního společenstva Pašovice-Maršov.
Jednání kraje vnímáme jako podraz. Jestli vám pošle jen vyjádření k souhlasu a všechno kolem vyhlášení rezervace je hotové, jinak to nazvat nemůžete. Od Zlínského kraje chceme vědět, co ho vede k vytvoření rezervace na úrovni národního parku Boubín. A také proč má být bourovec trnkový pod tak přísnou ochranou, když tady desítky let žije a nijak netrpí. To je přece důkaz, že se tady hospodaří dobře, říká starosta Jaromír Čáp.
Krajský radní Ivan Mařák ujišťuje, že všechny námitky jeho podřízený odbor životního prostředí a zemědělství brzy vyřídí. Nikdo nikde nebude naprosto v ničem omezen, bez předchozího vyřízení připomínek kraj žádnou rezervaci bez vědomí obce nevyhlásí. Obavy v obcích jsou zbytečné, prohlásil.
I když kraj už několikrát mírnil napětí, v obcích vyjádřením jeho zástupců nejspíš uvěří až v okamžiku, kdy je budou mít černé na bílém.
Pokud jde o přírodní památky Ovčírka a Údolí Bánovského potoka, stanovisko kraje k našim připomínkám má přijít do 13. srpna. Naivně čekám, že nás zodpovědní svolají a naší námitce alespoň částečně vyhoví, říká šumický starosta Josef Bartoš, který stojí za vznikem obecní protestní petice. Dokument podepsalo 311 lidí. Úředníci nás uklidňují, že nemáme mít obavy. V krajní variantě se můžeme i soudit, poznamenal.
Jako důvod nesouhlasu uvádíme zásah do vlastnických práv majitelů soukromých pozemků a hlavně majetku obcí Šumice a Bánov, píše se v oficiální námitce, jejíž kompletní text má redakce DOBRÉHO DNE k dispozici. Návrh byl vydán bez předchozího projednání s majiteli pozemků a obce. Lokalita je v současné době doslova džunglí a je s podivem, že vy tuto lokalitu chcete ještě chránit v současné podobě. Je zde prales, bažiny, voda, bahno, plasty, tašky, náletové křoviny, stromy a keře. V nedávné době se zde krajina udržovala, louky byly posečené, dbalo se o údržbu potoka. Dnes je tady pro člověka naprosto neprostupná krajina, která asi vyhovuje živočichům, které hodláte chránit.
Šumice a Bánov chtějí v místech budoucí rezervace postavit cyklostezku. I když hejtmanství s tím při pořizování územního plánu nemělo v roce 2011 problém, dnes před obce staví vznik památky s mnoha omezeními. S tím zkrátka nemůžeme souhlasit, shrnul starosta Josef Bartoš.