Spravedlnost v dalším Zemkově procesu
Foto: sal / Petr Vašát, předseda Spolku Spravedlnost.
Několikrát jsme informovali o případu dvou chomutovských fotovoltaických elektráren patřících skupině Z-Group Zdeňka Zemka, ve kterém byli odsouzeni dva jeho synové a který vzbudil řadu pochybností. Netrvalo dlouho a už je tu nový případ, který se mu podobá skoro jako vejce vejci. Rozbíhá se další proces, který tentokrát míří přímo na samotného Zemka. Tentokrát se jedná o solární elektrárnu VT-Sun na dvou střechách Válcoven trub Chomutov. Nic není možné nechat náhodě. Jak jinak si vysvětlit, s jakým odhodláním a zápalem pro věc se rozhodli pánové Radek Mezlík, státní zástupce, a soudce Petr Jirsa vzít hned zkraje soudního procesu spravedlnost do svých rukou a ihned zahájili štvavou kampaň proti Zemkovi, poukazuje ve svém otevřeném dopise na nový proces Petr Vašát, předseda Spolku Spravedlnost, který začal pojmenovávat některé přehmaty české justice.
Zdeněk Zemek se k úvodnímu jednání soudu ze zdravotních důvodů nedostavil a omluvil se. Některá média ihned zveřejnila reakce státního zástupce a soudce, kteří zpochybnili zdravotní důvody Zemkovy absence. Důrazně se ohrazujeme proti tomu, aby státní zástupce a soudce na samém počátku živé kauzy zinscenovaného procesu jednostranně informovali veřejnost a ovlivňovali veřejné mínění. Za zneužití funkce státního zástupce i soudce považujeme familiární a arogantní zpochybňování zdravotního stavu obviněného Zdeňka Zemka. Jakým právem si někdo v dané situaci dovolí znedůvěryhodnit lékařské vyšetření respektovaného špičkového lékařského pracoviště? ptá se v otevřeném dopise předseda Spolku Spravedlnost.
Svá slova Vašát adresuje i některým médiím. Kde jste byli, vážení páni šéfredaktoři a redaktoři Práva, MF Dnes, ředitelé a redaktoři televizí a jiných rádoby seriózních médií, když jsme Vás žádali o zveřejnění argumentů obhajoby a názorů veřejnosti prostřednictvím Spolku Spravedlnost, když jsme Vám nabízeli rozhovor přímo se Zdeňkem Zemkem, který by zcela jistě zaujal vaše diváky a čtenáře? upozorňuje na neobjektivitu řady článků v tisku a vzápětí nabízí vysvětlení: V historii naší země by se našlo dost příkladů, kdy se horliví novináři a nejrůznější pisálkové chtěli zavděčit mocným a svým sponzorům. Jak se zdá, i dnes jsou mezi námi takoví, kteří by za určitých okolností dokázali zdůvodnit i třetí světovou válku.
Založení Spolku Spravedlnost vysvětluje jeho předseda současným stavem české justice, která není v ideální kondici. O tom, že s českou justicí a spravedlností skutečně není něco v pořádku, že se dá objednat stíhání i uvěznění, svědčí i velmi častá kritika nejvyšších ústavních činitelů, prezidenta ČR, předsedy vlády ČR, stejně jako některých dalších ústavních činitelů, bývalých soudců Nejvyššího soudu, velmi dobře informovaných zástupců Policie ČR a tisíce stížností na počínání justice, vzpomíná v dopise slova mimo jiné bývalého elitního kriminalisty plukovníka Jiřího Komárka nebo místopředsedy Parlamentu České republiky Vojtěcha Filipa.
Za paradox nezávislosti české justice považuje Petr Vašát metodu pražské vrchní zástupkyně Lenky Bradáčové, která má prokázat úspěšnost státních zástupců vůči soudům. K tomu dle Lenky Bradáčové slouží oficiální statistika, tabulka s bodovým systémem, která už dnes dokládá, jak jsou soudy v soutěži se státními zástupci neúspěšné. Kladu si otázku, k čemu pak potřebujeme soudy, které jsou přímo závislé na státních zástupcích, jako například v případě kauzy chomutovských fotovoltaických elektráren, vrací se v závěru otevřeného dopisu, jehož plné znění najdete na webových stránkách Spolku Spravedlnost jeho předseda Petr Vašát, ke kauze slováckého podnikatele a mecenáše Zdeňka Zemka.