Srážkoměr upozorní na bleskovou povodeň

Srážkoměr upozorní na bleskovou povodeň
Foto: www.eddp.cz  /  Srážkoměr se v Bánově objeví na místním vodojemu.
Bánov Zprávy 14 / 03 / 2021

Obyvatelé Bánova se brzy vyspí o něco klidněji. Obec totiž ochrání před přívaly vody srážkoměr, který se objeví na vodojemu. Když úhrn srážek překročí limity, obecní rozhlas upozorní na povodňové nebezpečí občany i Integrovaný záchranný systém.

„Srážkoměr je součástí vybudování nového bezdrátového rozhlasu, stane se zdrojem důležitých informací pro Český hydrometeorologický ústav i Povodí Moravy. Už jen čekáme na přidělení kmitočtu od Českého telekomunikačního úřadu,“ prozradil Marek Mahdal, starosta Bánova.

Obec s modernizací přichází hlavně z důvodu potřebné rekonstrukce rozhlasu. Stávající kabelový přenos už je totiž zastaralý a vyžaduje každoroční investice do oprav. Nemalou roli sehrály i kladné odezvy z okolních obcí. „Bánov je sice záplavami ohrožen spíše v případě bleskových povodní, ale většina obcí tento systém už má a úspěšně funguje,“ zdůraznil Mahdal.

I když projekt spolkne bezmála 2,3 milionů korun, obecní rozpočet průvan nečeká. Bánovští totiž získali dotaci z Evropské unie, která pokryje sedmdesát procent nákladů.

Tagy článku

TOPlist